Bireysel emeklilik acentesiz olmaz

Acentelerin ilgisi, şirketlerin de desteği ve teşvikiyle bireysel emeklilikten, kısmen hayat sigortalarına kaydı. Acenteler elementer, sağlık ve hayat üçgenine sıkıştı. 2015 yılında yapılan araştırmaya göre acentelerin ortalama aylık maliyeti 7 bin 20 TL. Giderler artarken trafik sigortalarında düşen komisyonlar, BES’te azalan komisyonlar ve uzun süreli iade kontrolleri, ayrı bir uzmanlık gerektiren sağlık sigortaları üzerinden de gelir imkanı mümkün değil...

Bireysel emeklilik acentesiz olmaz. Ancak mevcut acentelerle de olmaz. Bu iki saptamanın ayrıntılarını açıklamadan önce şu bilgilere bir göz atalım:
* Acenteler sisteme dahil ettikleri katılımcılara ağırlıklı olarak 3 aylık ve yıllık ödeme yaptırıyor.
* Acenteler 2016 yılı içinde sisteme dahil ettikleri katılımcılara aylık ortalama düzenli 338 TL katkı payı ödetti.
* 2016 sonu itibarıyla yürürlükteki yaklaşık 7.8 milyon adet sözleşmenin yüzde 7.6’sı acenteler tarafından üretildi (592 bin 685 sözleşme).
* 2016 yılında acentelerde satış yetkisine sahip lisanslı aracı oranı yüzde 12.2 ve sayısı 4 bin 588.
Emeklilik şirketlerinin yöneticileri sürekli acentelerle büyüyeceklerini ifade ediyor. Acenteyle çalışmayan şirketler acente dağıtım kanalını oluşturuyor. Acenteyle çalışan şirketler acente üretimini artırmaya ve çeşitlendirmeye çalışıyor.
Mevzuat düzenlemeleriyle birlikte şirketlerin gelirleri azaldı. Şirketler acentelere kısa vadeli yüksek komisyon veremez hale geldi. Komisyon oranları azaldı ve verilen komisyonlar üçer, dörder yıl kontrol edilir oldu.
Otomatik katılım sistemi (OKS) ile kurulan sözleşmeler için acente kanalı şirketlerce tercih edilmedi. Yine OKS’de gelirlerin azlığı sebebiyle acenteye verilebilecek komisyon gelirlerinin düşüklüğü nedeniyle...
Acentelerin ilgisi, şirketlerin de desteği ve teşvikiyle bireysel emeklilikten, kısmen hayat sigortalarına kaydı.
Acenteler elementer, sağlık ve hayat üçgenine sıkıştı. 2015 yılında yapılan araştırmaya göre acentelerin ortalama aylık maliyeti 7 bin 20 TL. Giderler artarken trafik sigortalarında düşen komisyonlar, BES’te azalan komisyonlar ve uzun süreli iade kontrolleri, ayrı bir uzmanlık gerektiren sağlık sigortaları üzerinden de gelir imkanı mümkün değil.
Yıllar itibariyle acentenin BES’e olan ilgisinin azaldığını aşağıdaki veriler de gösteriyor:

Şirketlerin acentelerle ilgili ve acentelerin de kendi içlerinde iş yapış biçimini değiştirmeleri gerekiyor.
Acenteler kendilerine bakkal mı süpermarket mi olacaklarını sormalı. İşletmelerini müteşebbis (girişimci) gibi mi görecekler? Acente işletmeciliği konusunda eğitim alıp kendilerini yetiştirecek mi? Datalarını analiz edebiliyor ve katma değerli projeler için kullanabiliyor mu?
Şirketler de şunlara dikkat etmeli: Acenteler için yol arkadaşı ve kelimenin tam anlamıyla iş ortağı olmalılar. Bu iş ortaklığında şirketler acenteleri işletme ve acente sahiplerini de müteşebbis olarak görmeli. O zaman acentelere yatırım yapma zamanı. Onları yarına hazırlamak, şirketlerin işlerini ve kârlarını yarına taşımaları demek. Acentesine yatırım yapan şirket, acenteler tarafından tercih edilir olacaktır.
Bireysel emeklilik bugünün olduğu kadar yarının da önemli işlerinden. Ticari ve sosyal güvenlik anlamında... Yarının acentesi bireysel emekliliği çok iyi yapar. Yarının acentelerini şirketler, acenteler, otorite ve hizmet taleplerimizle biz müşteriler şekillendirmek ve var etmek zorundayız.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :