Bireysel emeklilik daha güvenli bugün ve yarınlar demek

Bireysel emekliliği sevdik. Katılımcı sayısı 6 milyona ulaştı. Tüm nüfusun yüzde 13’ü bireysel emeklilik yaptırdı.

Geçen yıl (7/24 dahil) dakikada 2.35 sözleşme kurduk. Yine 2015 yılında (7/24 dahil) dakikada 1.8 katılımcı sisteme girdi.

Devlet katkısı başladığı 2013 yılından bugüne 13 kat büyüyerek 5 milyar TL’yi buldu. Devlet katkısı dahil fon büyüklüğü ise 48 milyar TL’ye ulaştı. 

Bu ivmeyle gidersek bireysel emeklilikte 100 milyar TL fon büyüklüğüne 2020’de çok rahat ulaşmış olacağız. 

Yurtiçi tasarruflarımıza 100 milyar liralık bir katkıdan bahsediyoruz. Bu fon; faizlerin düşmesi, sermaye piyasalarının güçlenmesi, piyasadaki dalgalanmanın azalması, istihdamın artması demek. Kişiler içinse daha güvenli bugün ve yarınlar anlamına geliyor.

Merkez Bankası’nın geçen kasım ayında yayınladığı finansal istikrar raporuna göre, hane halkı varlık dağılımında emeklilik fonları diğer yatırım fonlarının üzerine çıktı, hatta onlara fark attı. Hane halkı yüzde 4.6 payla, mevduattan sonra parasını en çok bireysel emeklilik sistemine yatırdı.

2021’de bizleri bambaşka bir BES bekliyor

İşte bütün bu rakamları kuş bakışı takip eden Hazine, bireysel emeklilikte 2016 ve 2021 yıllarından itibaren geçerli olacak yeni düzenlemeler yaptı. Şirketleri ve 

katılımcıları 2021 ve sonrasında hesapladığı ve planladığı bir dünyaya hazırlıyor. 

Bireysel emeklilikteki aktörlerin kendilerini ve katılımcıları 2021’deki bu yeni dünyaya taşımaları gerekecek. 2016 ile birlikte 2021 ve sonrasında hazırlanan piyasa için kum saati tersine çevrildi. Şunu bugünden söylemek mümkün: 2021 sonrası bireysel emeklilikte bugüne benzeyen çok fazla şey olmayacak. 

2016; genelge, özelge ve hatta yönetmelik yılı olacak. Sektörde proaktif olan aktörler başarılı ve kazançlı bir sürece girecek. Diğerleri yarış dışında kalacak ya da birleşme ve satın almalarla yollarına devam edebilecek.

Katılımcılar bireysel emekliliğe ilgi göstermeye devam edecek. Sistemin iyi işliyor olmasının yanı sıra önümüzdeki yıllarda enflasyon ve faiz oranlarındaki düşüş kesinlikle bireysel emekliliği cazibeli kılacak, ilgi odağı yapacak.

Şirketler 18 yaş altına da bireysel emeklilik yapabiliyor olduğunda yaklaşık 23 milyon katılımcı adayı daha olacak. Otomatik katılım, işveren ödemeli bireysel emeklilik ve kıdem tazminatlarının sisteme taşınma ihtimali düşünüldüğünde, katılımcılar olarak biz bireysel emekliliği daha çok seveceğiz. Daha çok bireysel emeklilikten bahsedeceğiz, faydalanacağız.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :