Bireysel emeklilik uzmanı

Siz onları bireysel emeklilik aracısı olarak tanırsınız ama aslında onlar bireysel emeklilik uzmanıdır. Yazıyı okuduğunuzda göreceksiniz aslında onlar daha fazlasıdır.
Bireysel emeklilik aracısı ya da kısaca “aracı”, emeklilik şirketi tarafından katılımcılara sunulan emeklilik sözleşmelerine yönelik olarak tanıtım, bilgilendirme, satış işlemlerine aracılık eden veya bunları emeklilik şirketi adına yapan kişi olarak tanımlanıyor.
2016 yılının başında emeklilik şirketine bağlı çalışan aracı sayısı 36 binken bugün 46 bin 934 olmuş. Aracılık mesleğine özellikle üniversite mezunlarının ilgisi yüksek. Son 3 yılda üniversite mezunu aracı sayısı 7 bin 700 kişi artmış.
Peki ne iş yapıyor aracılar? Emeklilik Gözetim Merkezi’nin sitesinde bu sorunun yanıtı şöyle veriliyor:
“Aracılar, bireysel emeklilik sistemine katılmak isteyenlere; yaşları, getiri beklentileri ve emeklilik dönemindeki gelir hedefleri ile risk profillerine bağlı olarak, sistemin uzun vadeli yapısını da göz önünde bulundurarak tavsiye verir.
Bu kapsamda, emeklilik planı seçimine ve fon dağılımına yönelik önerilerde bulunur. Katılımcının taleplerini dikkate alarak, bireysel emeklilik sözleşmesine ilişkin gerekli bilgi ve belgeleri düzenler.”
Aracıların bireysel emeklilik sisteminde çok önemli bir işleve sahip olduğu açık. Aracı olmadan katılımcıyı sisteme dahil edemiyoruz, sistemde tutamıyoruz, kaldığı sürece mutlu edemiyoruz. Bu yüzden yaklaşık 47 bin aracı var. Tüm bunlar mesleği popüler kılıyor mu?
16 yılı geride bırakan bireysel emeklilik sisteminde aracıların, bu süre boyunca, ağırlıklı rolünün emeklilik şirketlerinde “satıcı” sıfatıyla karşımıza çıkması; aracıları prim ve satış peşinde koşan çalışanlar olarak algılanmasına yol açtı. Yeni müşteri edinmeyi öncelikli tutan emeklilik şirketleri de bu “satıcı aracı” algısının devamına bilerek ya da bilmeyerek destek vermiş oldu.
“Sınavı geç, belgeyi al, iletişimi kuvvetlendir, hedefe koş” dizilimiyle geçen ay açma ve kapama aracıların iş rutini oldu. Aracıların nazarında da yaptıkları iş çoğunlukla satış olarak benimsendi. Bugün sistemdeki fon büyüklüğü, fon çeşitliliği, katılımcı sayısı, karmaşık mevzuat, katılımcının sistemden beklentilerinin zamanla değişmesi aracının da mesleki olarak yetkinliklerine bakılır olmasını zorunlu kılıyor.

Aracıları sektörde tutabilmek önemli

Aracılar yaptıkları işi sadece “satış aracısı” olmaktan çıkarmaya mecbur. Yoksa emeklilik işini yapamayacaklar. Hatta bireysel emeklilik aracısı olarak emekli olamayacaklar. İş hayatlarını emeklilik sektörü dışında sürdürecekler. Tecrübelerimiz bize gösteriyor ki aracılar diğer sektörlerde de kendilerine kolay iş buluyor ve başarılı oluyor. Ama yetişmiş bir bireysel emeklilik aracısının emeklilik sektöründe ya da yakın sektörlerde çalışmaya devam etmesi sektörümüze nicelik ve nitelik olarak geometrik katkı sağlayacaktır. Bu sebeple emeklilik şirketlerinin, finans sektörünün, hukuk bürolarının, danışmanlık ve araştırma şirketlerinin, eğitim kurumlarının bireysel emeklilik aracılarıyla çalışması önemli.
Kuvvetli iletişim yetenekleri, analitik düşünebilme, yüksek finansal okuryazarlık, rekabet edebilirlik, stres yönetimi, teknolojiye yatkınlık, kurumlar arası denge kurabilme ve esnek olabilme nitelikleriyle iş dünyasının yeni ve aday yöneticileri, girişimcileri olarak aracılar pekala görev alabilir.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :