Çalışanlar otomatik katılımda neye dikkat etmeli?

Otomatik katılımın en önemli tarafı çalışanlar. Bir de bu açıdan konuya bakalım istedim. Çalışanlar otomatik katılımda neye dikkat etmeli? Çalışanların gözüyle bir rehber derlemesi yaptım...

* Türk vatandaşı veya mavi kartlı olup 45 yaşının altındaki tüm 4A ve 4C kapsamındaki çalışanlar ve çalışmaya yeni başlayacaklar uygulamaya dahil olacak. Holding veya bir topluluk bünyesinde istihdam edilen çalışanlar da otomatik katılımla sisteme dahil edilecek.

* Bizim patronun az çalışanlı çok işyeri var. Peki bizim durumumuz ne olacak? Çalışan sayısının belirlenmesinde, birden fazla işyeri olan işverenler için bütün işyerlerindeki çalışanların toplamı göz önünde bulundurulacak ve otomatik katılımla sisteme dahil olacaksınız.

* Sisteme giriş esnasında çalışan faizli/faizsiz fon tercihini bildirecek. Tercihte bulunmayan çalışanları için söz konusu tercihi işveren yapacak. Çalışanlar tarafından faizli/faizsiz fon tercihinin yapılmaması durumları için, işveren anlaşma yapacağı emeklilik şirketine ön tanımlı bir tercihte bulunabilecek. Bu kapsamda, katkı payları yapılan tercih doğrultusunda öncelikle 2 aylık süre boyunca faizsiz fonlarda değerlendirilecek, akabinde ise standart fonda yatırıma devam edecek. Çalışanlar yılda 6 defa fon dağılım değişikliği yapabilecek.

* İşverenler emeklilik şirketinin seçimi ve katkı paylarının kesimi dışında diğer yükümlülüklerinin icrasını emeklilik şirketine bırakabilecek.

* Tarafların yükümlülükleriyle ilgili bir sözleşmenin işveren ve emeklilik şirketi arasında imzalanmış olması gerekiyor. Otomatik katılım kapsamında çalışanlar işverenlere herhangi bir imza vermek zorunda değil.

* İşveren, katkı payını zamanında şirkete aktarmaz veya geç/eksik aktarırsa, çalışanlarını sisteme dahil etmezse, çalışanın birikiminde oluşan parasal kaybından sorumlu olmayacak.

* Otomatik katılım kapsamında işverene ek fayda ya da promosyon uygulaması yapılamıyor.

* Patron bize kendisinin ödeme yaptığı bir BES yapmıştı. Ayrıca benim ferdi sözleşmem var. Yine de otomatik katılımda sözleşme yaptırmak zorunda mıyım? Evet.

* Emeklilik şirketimi ne zaman değiştirebilirim? Emeklilik şirketini değiştirme hakkı işverende. İşveren 2 yıl süresince emeklilik şirketini değiştiremiyor. İzleyen dönemde ise emeklilik şirketini yeniden değiştirebilmesi için ilgili şirkette en az 1 yıl kalması gerekiyor.

* Birden fazla işverenle çalışanlar için otomatik katılım kapsamında her bir işvereniyle birden fazla emeklilik sözleşmesi açılacak.

* SGK’dan emekli ve 45 yaşın altında halen çalışanlar otomatik katılımla sisteme dahil edilecek.

* Maaşım üzerinde haciz/nafaka gibi yasal kesintiler var; katkı payı ödemesi için maaşımdan kesinti yapılacak mı? Evet.

* Sözleşmeme ek katkı ödeyebilir miyim? Hayır.

* Sözleşmeme yasada belirtilen katkı oranının üzerinde bir oran belirleyebilir miyim? Evet.

* İşsiz kaldığımda sözleşmem ne olacak? Çalışan ilgili emeklilik planına devam etmek isterse bu sözleşmeye ilişkin tasarrufta bulunma hakkı çalışanda olacak.

* İşyeri değiştirdim. Ne olacak? Çalışan iş değiştirdiğinde yeni işvereninde otomatik katılım kapsamında bir emeklilik planı yoksa mevcut emeklilik planına devam edebilecek. Çalışan, işyeri değişince yeni işyerindeki plana birikim transferi ya da plan değişikliğiyle geçiş yapacak.

* Katkı payı takip ve tahsil işlemleri, emeklilik şirketleri ve/veya bu amaçla yetkilendirilecek bir şirket tarafından takip edilecek.

* İşvereni kim denetleyecek? İşverenler otomatik katılım uygulaması kapsamındaki yükümlülükleri bakımından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından denetlenecek.

* İşveren iflas ederse; çalışan katkı payı, işverenin taraf olduğu 9 Haziran 1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu kapsamındaki haciz ve iflas yoluyla takip bakımından işçi alacağı niteliğinde imtiyazlı bir alacak sınıfına giriyor.

* Sistemde bulunduğu sürece çalışanların emeklilik hesabındaki birikimleri üzerinden fon işletim gider kesintisi (FİGK) dışında bir kesinti yapılmayacak.

* Otomatik katılım kapsamındaki sözleşmeler için devlet katkısı üst sınırı BES sözleşmelerinin devlet katkısı limitinden ayrı hesaplanacak. Örneğin, 2016 yılı için otomatik katılım kapsamı dışındaki sözleşmesi için azami 4 bin 941 TL

devlet katkısı hesaplanırken, otomatik katılım kapsamındaki sözleşmesi için ayrıca 4 bin 941 TL devlet katkısı hesap edilecek.

* Otomatik katılım kapsamında elde edilen emeklilik ve devlet katkısına esas süreler, diğer BES sözleşmeleri kapsamında elde edilen emeklilik ve devlet katkısına esas sürelerle birleştirilemeyecek.

* Çalışan, işten ayrılması durumunda, doğrudan emeklilik şirketiyle tüm iş ve işlemlerini gerçekleştirecek. Çalışan, katkı payı ödemeye dışarıdan devam edebilecek veya hesabını sonlandırabilecek.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :