Değişen yöneticiler ve aklımdaki sorular

Son 6 aydır şirketlerimizde bir değişim daha yaşanıyor. Sektörde üst düzey yöneticilerin isimleri değişiyor. Yeni ve tecrübeli isimler karar verici pozisyonlara geliyor. Peki sektörün ihtiyaç duyduğu dinamizm ve değişim rüzgarı yeni yöneticilerle gelir mi?

Bireysel emekliliği ve hayat sigortasını 13 yıldır müşteriye nasıl sunduysak öyle sunmaya devam mı edeceğiz?
Mevzuat değişirken, ürünler çeşitlenirken, emeklilik planları farklılaşırken biz sektör olarak uzmanlarımızın(!) broşür bilgisiyle müşterilerle temas etmesini mi isteyeceğiz?
13 yıldır bankasüransta ne değişti? Bankacının hedef tutturmak amacıyla müşteriye ihtiyaç ve fayda hassasiyeti olmadan satış yapması değişti mi?
Kredi hayat sigortası ve hedef için yapılan ferdi kaza sigortası dışında koruma ve tasarruf ürünleri kategorisinde hayat sigortaları sunuluyor mu dersiniz?
13 yılda çok şey değişti derseniz; dijitalleşme dışında değişen müşteri ihtiyaç, algı ve tutumu ne kadar değerlendiriliyor? Tutundurmada neler yapıldı?
13 yılda cebimizdeki telefon değişti.
Bilgisayarlarımız değişti.
Arabamız değişti.
Ticaret yapış şeklimiz değişti; e-ticaret cirosu 1 milyar TL’den 62 milyara TL’ye ulaştı.
2003 yılındaki asgari ücretin net değerindeki artış 13 yılda yaklaşık 5 kat oldu.
9 bin 652 olan bireysel emeklilik aracı sayısı 39 bin 607 oldu.
Şirket sayısı değişti, arttı.
Müşteriler değişti.
Peki sektör ne kadar değişti? Gelişen diğer piyasalarda bizim işimiz nasıl yapılıyor?
Sektörümüz yeni ve yine bir mevzuat düzenlemesiyle uğraşırken bu soruların cevaplarını bir süreliğine ertelemiş görünüyor.
“Değişim ve dinamizm başka bir baharda mı olacak” diye düşünmeye başlamıştık ki son 6 aydır şirketlerimizde bir değişim daha yaşanıyor. Sektörde üst düzey yöneticilerin isimleri değişiyor. Yeni ve tecrübeli isimler karar verici pozisyonlara geliyor. Son olarak da Hazine’de yapılan yönetim değişikliği... Tam bu noktada başka bir soruyu düşünüyoruz: Sektörün ihtiyaç duyduğu dinamizm ve değişim rüzgarı yeni yöneticilerle gelir mi?
Sektör ve ülke olarak işte bu yeni yöneticilerin cesaretlerine, öngörülerine, gayretlerine ve en az 10 yıl sonrasını görebilen zekalarına ihtiyacımız var.
Sigorta ve emeklilik meselesi ferdi olmanın ötesinde millidir. Makro seviyeden bakmamız gereken bir konudur.
Yeni yöneticilerin sektörün ihtiyaç duyduğu değişimi gerçekleştirmesini; sektöre, çalışanlara, müşterilerimize artık ihtiyaç haline gelmiş dinamizmi vermesini umuyorum.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :