Değişim erken başladı

Yeni yılla birlikte sigorta sektöründe hareketlilik başladı. Daha ilk ayda dört şirketin genel müdürü değişti.
İstanbul’da yöneticiler değişirken Ankara’da da sektörün patronu değişti. Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nü vekaleten yürüten Gökhan Karasu istifa etti ve yerine Dr. Şerif Çakırsoy atandı.
Ülke olarak daha fazla hoşgörü ve uzlaşıya ihtiyacımız olduğu bir dönemde bu atama sektör tarafından olumlu karşılandı. Malum Çakırsoy, sektörün yakından tanıdığı, yıllardır Hazine’de görev yapan bir isim. Sektörün birçok sorununun olduğu, bireysel emeklilikte otomatik katılımın başladığı dönemde zor bir görev üstlendiği bir gerçek. Umarım tüm paydaşlarına eşit uzaklıkta durur; “ben bilirim, ben yaparım” değil, “biz biliriz, biz yaparız” anlayışıyla hareket edip herkesin ortak sesi olmayı başarır.
Peki Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Şerif Çakırsoy kimdir?
1970 yılında Trabzon’da doğan Çakırsoy, ilk ve orta öğrenimini Trabzon’da tamamladı. Trabzon Lisesi’nden mezun olduktan sonra ODTÜ Makina Mühendisliği’nden 1992’de lisans, 1995’te de yüksek lisans derecelerini aldı. 1992-1996 yılları arasında aynı bölümde araştırma görevlisi olarak görev yaptı. 1996’da Hazine Müsteşarlığı sınavını kazanarak Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü’nde uzman yardımcısı olarak göreve başladı. 1999’da “1980 sonrası Türkiye’nin Dışa Açılma Sürecinde Teşvik Politikalarının Gelişimi” başlıklı teziyle “Hazine Uzmanı” oldu.
2001-2002 akademik yılında Belçika’daki Vlerick Business School’da MBA eğitimini tamamlamasını takiben Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nde göreve başladı. 2004’te şube müdürü, 2007’de daire başkanı, 2014’te de genel müdür yardımcısı olarak atandı. Bu süreçte Hazine Müsteşarlığı’nı temsilen Türkiye Kalkınma Bankası’nda yönetim kurulu, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi yönetim komitesi ve Tarım Sigortaları Havuzu disiplin kurulu üyelikleri yaptı. Türk Sigorta Enstitüsü Vakfı, Hacettepe Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi’nde sigortacılıkla ilgili dersler verdi. Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı’nda sürdürdüğü akademik çalışmasını 2011 yılında tamamlayarak doktora derecesi aldı. Dr. Şerif Çakırsoy, 2017 yılı ocak ayında Sigortacılık Genel Müdürlüğü görevine atandı.
Umarım bu değişimler sektörün geleceği açısından umudun ötesinde çok daha faydalı olur. Hepsinden önemlisi de İstanbul ile Ankara arasında kaybolan umutlar yeniden yeşerir ve sektörün büyümesine katkı sağlayacak düzenlemeler için yeni bir ortam oluşur.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :