Devlet desteği neden yatırılmıyor?

BES'te 18 Mart’ın önemi...

 Yüzde 25 devlet katkısı BES’e ilgiyi artırınca, emeklilik şirketleri de rekabette öne geçebilmek için ek katkı ya da puan gibi ekstra vaatlerde bulunmaya başladı. Bu da yıllar sonra gözlerin yeniden BES'e çevrilmesini sağladı. 2013’ün ilk iki ayı geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında satışlar üçe katlanmış durumda...

Hatırlanacağı gibi, geçen yılın ortasında yürürlüğe giren yasayla ilgili yönetmelik 29 Aralık 2012 tarihinde yayınlandı. Buna göre devlet katkısının hesaplanması için, her ay bitimini takip eden 10’uncu iş gününde emeklilik şirketlerinin EGM'ye (Emeklilik Gözetim Merkezi) katılımcıların katkı paylarını bildirmesi gerekiyordu.

Ancak Hazine geçen şubat ayında bir duyuru yayınlayarak, Ocak 2013 dönemine ait işlemlerin 28 Şubat 2013 tarihine kadar uzatıldığını açıkladı. Peki Hazine, 29 Aralık’ta neyi öngörememişti de bu tarihten bir ay sonra tekrar bir duyuru yayınlamak zorunda kaldı?

Aslında yapılacak işlem belli: Emeklilik şirketleri katılımcıların katkı payı tutarlarını EGM'ye bildirecek. EGM, bu katılımcıların başka şirketlerde de BES'i olup olmadığını kontrol edecek. Eğer başka şirketlerde de hesabı varsa devlet katkısını katılımcının BES hesaplarına göre dağıtarak doğru olarak hesaplayacak. Bu hesap sonucunda emeklilik şirketleriyle 2 iş günü içinde mutabakata varıp, 5 iş günü içerisinde yatırılması gereken tutarları Hazine'ye bildirecek. Hazine, ilgili tutarları 5 iş günü içerisinde EGM hesaplarına aktaracak. EGM de aynı gün içinde emeklilik şirketleri hesaplarına devlet katkılarını iletmiş olacak.

Yani yasa ve yönetmeliklere göre, ilgili ay bittikten 10 + 2 + 5 + 5 = 22 iş günü sonra katılımcı hesabına devlet katkısı yatırılabiliyor. Yeni sektör duyurusuyla ise emeklilik şirketlerinin bildirim yükümlülüğü (bir kereye mahsus olmak üzere) 10 iş gününden bir aya çıkarıldı. Bunun üzerine 12 iş günü daha eklersek, ilk parti (Ocak 2013), devlet katkılarının mart ayının 12’nci iş günü katılımcı hesaplarına geçmiş olması gerekiyor. Mart ayının 12’nci iş günü ise 18 Mart Pazartesi tarihine denk geliyor.

Tabii bütün bunlar yasa, yönetmelik ve sektör duyuruları harfi harfine uygulanırsa hayata geçecek. Aslında sektörde ilk devlet katkısı ödemelerinin mayıs ayından önce yapılamayacağı konuşulmaya başladı bile.

Peki neden böyle oldu?

1. Emeklilik şirketleri yeterli altyapıyı kuramadı mı? Bu pek mantıklı değil. Çünkü şirketlerin altyapıları yıllardır tıkır tıkır işliyor, tüm veriler günlük olarak EGM'ye aktarılıyor. Yani katılımcıların kaç TL katkı payı ödedikleri, günlük olarak EGM ile paylaşılıyor.

2. EGM katkı paylarının yüzde 25'lerini hesaplayamıyor mu? EGM'nin çok gelişmiş bir bilgi işlem altyapısı var. Milyonlarca (tam olarak 3.3 milyon) kişinin tüm işlemlerini günlük olarak izleyebilen ve kayıtlarını tutan bir sistem, basit bir çarpma ya da bölme işlemini mi yapamayacak?

3. Hazine ödemeleri yapmakta ağır mı davranıyor? Bu 2013 yılı devlet bütçesinde yer alan bir kalem zaten. Acaba stopaj iadesi bekleyen yaklaşık 600 bin kişinin ödemeleri aylardır yapılamadığından, bu da bütçeye en azından nakit akışı açısından ek yük getirdiğinden “Önce stopajları ödeyelim de devlet katkısına sonra bakarız mı” deniliyor?

Bilemiyoruz. Bekleyip hep birlikte öğreneceğiz. Stopaj iadelerini bekleyen 600 bin kişinin iadeleri ne zaman yapılacak? Devlet katkıları ne zaman ödenmeye başlayacak?..

29 Aralık 2012’de çıkan yönetmeliğin 12 Şubat 2013’te yine Hazine tarafından düzeltilme ihtiyacı duyuluyorsa...

Gelelim başlığa; 18 Mart'ta ne mi oldu? BES ile ilgili bir şey olmadı. Her yıl olduğu gibi Çanakkale şehitlerimizi andık...

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :