Eğitim şart! Peki ya sigorta...

Türk milleti olarak en klişe sözlerimizden biridir “eğitim şart”... Sokağa rastgele çöp mü atmışlar; eğitim şart... Ana arterlere iki sıra halinde araba mı park etmişler; eğitim şart... Tinerciler yol kesip haraç istemeye mi kalkmış; eğitim şart... Hemen her toplumsal sorunun kaynağını eğitimsizliğe bağlar ve anında bu klişeyi yapıştırırız.

Haksız da sayılmayız hani. Elbette eğitim şart. Ama pahalı. Zaten yeni okul dönemi de başta servis ücretleri olmak üzere maliyet tartışmaları eşliğinde açıldı. 16-17 milyon çocuk geçen ay okula gitmeye başladı...

Aslında artık sadece eğitim değil sigortası da şart. Nitekim eğitim sigortaları çoğu ailenin gündemine girmiş durumda. Ayda 30 lira gibi düşük primlerle sunulan eğitim sigortaları, başta vergi olmak üzere birçok avantajı beraberinde getiriyor.

Çocuklarının eğitimini risklere karşı korumak isteyen anne-babalar, okul giderlerini ve dolayısıyla çocuklarının eğitimlerini teminat altına alan sigortalara yöneliyor.
Eğitim sigortalarının sunduğu en önemli teminat, elbette ebeveynlerin başına gelebilecek vefat, işsizlik ya da sakat kalma gibi istenmeyen durumlarda çocukların eğitim masraflarının karşılanması. Tercihe göre üniversiteleri de kapsayabilen sigortalar, birikimli eğitim sigortası şeklinde çocuğun okurken maaş almasına da olanak sağlıyor.
Çocuklara yönelik eğitim sigortaları, başta vergi indirimi olmak üzere ailelere de birtakım avantajlar da sunuyor. Ücretli çalışanlar ya da vergi mükellefleri, ödedikleri primleri aylık gelirlerin yüzde 5’ine kadar vergi matrahından düşebiliyor.
Diğer yandan, tüm eğitim sigortalarında primler TL’nin yanı sıra enflasyondan korunmak için dolar ya da euro cinsinden de belirlenebiliyor. Ödemeler aylık, yıllık, tek seferde ya da çocuğun eğitim süresine göre 10 yıla kadar yayılarak yapılabiliyor.
Birikimli hayat sigortası özelliği olan poliçeler ise çocukların ileriki öğretimlerini garantiye alarak, maaş ödemeleri şeklinde çocuklara geri dönüyor.
Tüm bu ödeme kolaylıkları ve vergi avantajlarına ek olarak eğitim sigortalarının en önemli özelliklerinden biri de primlerinin diğer sigorta ürünleriyle karşılaştırıldığında çok daha makul olması.
Eğitim sigortası primleri hesaplanırken, diğer risk sigortası ürünlerinden farklı olarak çocuğun eğitim süresinin tamamında oluşacak maliyet dikkate alınıyor. Velinin yaşı gibi kriterler ile okulun ve geri kalan eğitimin devam etmesi için her dönemde karşılanması gereken masraflar de göz önüne alınıyor. Örneğin, 8 yılda 40 bin liralık teminat, aylık 10 dolar primlerle alınabiliyor. Ya da 7 yıllık bir üniversite öğrencisi için her yıl 5 bin liralık teminatı tek primle 250 liraya almak mümkün...
Nasıl daha sağlıklı bir toplum için eğitim şartsa; çocuklarımızın gelecek kaygısı duymadan eğitim görebilmesi için de sigorta şart...

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :