Erken giren daha çok kazanıyor

Bireysel emeklilik sisteminin temel amacı, bireylerin refah düzeylerini emekliliklerinde de korumak, onları tasarrufa teşvik etmek ve yatırıma yönlendirmek...
BES, uzun vadede ülke ekonomilerine sağladığı kaynak ve yarattığı istihdam olanakları sayesinde tüm dünyada en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri haline geldi.
Kazancı artırmak için bu sisteme erken yaşlarda girmek, her ay tasarruf yaparak katkı yatırmak gerekiyor. Elbette, yönetimi sizin dışınızda da olsa birikimlerinin iyi getiriler sağlaması da çok önemli. Yani şirket ve fon seçimi çok önemli bir kriter...
Ülkemizde 2003 yılında uygulamaya giren bireysel emeklilik sistemi, sunduğu benzersiz devlet katkısı avantajı ve emeklilik yatırım fonlarının getiri performansıyla katılımların daha da arttığı bir döneme girdi. Sistem, 10 yıllık sürede Türkiye’de bireysel tasarrufların en önemli adresi haline geldi. Hem çok iyi kurgulanmış yapısı hem de katılımcılara sağladığı nihai fayda anlamında rüştünü ispat etti. Türkiye'de kamu sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı nitelikte üçüncü basamakta konumlandırılan sistemin biriktirme fazı, dünyada da örnek gösterilecek derecede iyi yapılandırıldı.
Düzenli tasarruflarla emeklilik için ek gelir oluşturmaya yönelik tamamlayıcı nitelikteki BES’te, emeklilik birikimini belirleyen en önemli unsurlar süre, katkı payı tutarı ve yatırım yapılan fonların getirileri. Yani sisteme yüksek katkı payıyla erken yaşta girmek oldukça önemli.
İyi bir emeklilik maaşı almak için; diyelim ki 56 yaşında 250 bin lira tasarrufunuz olsun istiyorsunuz. Bu birikime ulaşmak için 20 yaşında sisteme girdiğinizde, her ay 200 lira tasarruf yaparak 56 yaşında hedeflediğiniz birikim miktarına ulaşmanız mümkün. Bunun için 36 yılda yaklaşık 90 bin lira tasarruf yapıp, 160 bin lira da getiriden kazanabilirsiniz.
Aynı şekilde 30 yaşında sisteme giren birinin 56 yaşında 250 bin lirasının olması için 26 ay yıl boyunca aylık 396 lira tasarruf yapması gerekiyor. Bu durumda 250 bin liranın 124 bin lirası birikimden, kalanı ise getiriden sağlanabiliyor.
40 yaşında sisteme girip 56 yaşında 250 bin lira birikime ulaşmak içinse aylık 850 lira para yatırılması gerekiyor. Bu şekilde 250 bin liranın 164 bin lirası birikimlerden, kalanı ise getirilerden oluşacaktır.
Eğer sisteme bir katılımcı 46 yaşında girer ve 56 yaşında 250 bin lirası olsun isterse, hedeflediği tutara ulaşmak için her ay 1.600 lira tasarruf yapması gerekiyor. Bu anlayışla 250 bin liranın yaklaşık 194 bin lirası tasarruflardan, kalanı ise getirilerden oluşuyor.
Kısacası sisteme erken girmek, fonların getirilerini yakından takip etmek önemli. BES’te başka nelere dikkat edilmesi gerektiğini, sistemin son durumuyla ilgili ayrıntılı bilgileri kapak haberimizde bulabilirsiniz.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :