Gelirinizin en az yüzde 10’unu sigortaya ayırın

Gelin bu yazımızda 2017’de yaşanan olaylardan yola çıkarak, 2018 yılında neler yaşanabileceğini, istem dışı ne tür olaylarla karşı karşıya kalabileceğimizi kestirmeye çalışalım. En kötüsünden başlayıp “kötünün iyisi” senaryolar kurarak 2018 yılında neler olabilir kısaca düşünelim. Türkiye gibi bir ülkede yaşıyorsak her şeye hazırlıklı olmalıyız değil mi?
Örnekleri var, en basitinden yolda yürürken başımıza reklam panosu düşüp hastanelik olabiliriz. Ayakta kalıp yaşarsak ne mutlu bize. Başaramazsak da “Allah rahmet eylesin, iyi adamdı” derler. Eşimiz, çocuklarımız bizsiz kalabilir.
Geçen yıl olduğu gibi işten eve dönerken doluya yakalanabiliriz, kafamıza ceviz gibi parçacıklar düşebilir. Hastanelik olabilir, tedaviye ihtiyaç duyabiliriz. Aracımız hasar görebilir, camı kırılabilir, hatta pert bile olabilir. Evlerimizin camları kırılabilir, panjurları kullanılmaz hale gelebilir. Bize ekstra masraflar çıkarabilir. “Zaten ay sonunu zor getiriyoruz, bu da nereden çıktı” diye üç beş gün düşünmek zorunda kalabiliriz.
Türkiye’nin birçok bölgesinden depremler oldu. Muhtemelen bu yıl da olacak. Evimiz, yazlığımız yıkılabilir ya da hasar görebilir.
Bayram tatiline giderken kaza yapabiliriz. Sebebi biz olmasak da bir kazaya karışabiliriz. Aracımız hasar görebilir, hatta can kaybı bile olabilir. Ekonomik olarak altından kalkamayacağımız sorumlulukların altına girebiliriz.
Tatil planı yaparken, üç kuruş ucuza tatil satın alayım derken dolandırılabiliriz. Geçen yıl bu konuda birçok örnek yaşandı. Bu yıl da herkesin başına bu tür olumsuz olaylar gelebilir. Diyelim ki gelmedi ve tatile gittik, geride bıraktığımız evimize hırsız girebilir, eşyalarımız çalınabilir. Tatildeyken ya da evimizdeyken, bizim tesisattan akan su evimize ya da komşumuzun evine zarar verebilir.
İşsizlik tüm çalışanların ortak riski. 2018 yılında işsiz kalabiliriz, 3 ay sonra banka hesabımıza yatacak bir gelirimiz olmayabilir. Birikimimiz ya da bozduracak bir BES hesabımız yoksa çocuklarımızın okul taksitlerini ödeyemeyebiliriz. İşsiz kalmadık ama bilgisayarımızdaki bilgilerimiz, verilerimiz çalınabilir. Mağdur olabiliriz, gündelik işimizi yapmakta zorlanabiliriz...
Listeyi uzatmak mümkün ama daha fazla olumsuzluklardan bahsedip canımızı sıkmayalım. Ama bunların hepsi geçen yıl birilerinin başına geldi. Dilerim 2018 yılında kimsenin başına gelmez. Ama ya gelirse?
İşte sigorta bu gibi beklenmedik riskler için var. Düşünsenize, kasko mu gereksiz, trafik mi, sağlık mı, DASK mı, yoksa ev sigortası mı? Ya da işsizlik mi, eğitim sigortaları mı?..
Siz siz olun sigortasız yaşamayın, gelirinizin en az yüzde 10’unu yeni yılda da sigorta poliçeleriniz için ayırın. Başınıza bir risk gelirse en azından ekonomik anlamda rahat edersiniz, gelmezse gelenler için ödenen tazminatlara katkı yapmış olursunuz.
Herkese sigorta poliçesini kullanma ihtiyacı hissetmeyeceği mutlu bir yıl dilerim.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :