Her riske sigorta var, yeter ki alalım

Temmuz ayında, yaz ortasında İstanbul sular altında kaldı. Mega kenti deyim yerindeyse sel bastı. Pek çok araç sular altında kaldı, çoğu pert oldu, pert olmayanlar da büyük hasar gördü.
Selden sadece araçlar mı zarar gördü? Pek çok ev ve işyerini su bastı. Sebebin doğal afet mi yoksa altyapı yetersizliği mi olduğu tartışılır. Malum bu aralar Türkiye’de her şey göreceli. Göreceli olmayan tek şeyse sigorta şirketlerinin ödeyeceği hasar...
Kasko sigortası satın alırken küçük düşünmeyip sel teminatını da alanların hasarları ödenecek. Aynı şekilde ev ya da işyeri sigortası yaptırırken sel teminatı olanların hasarlarını da sigorta şirketleri üstelenecek. Peki ya üç beş kuruş düşük prim ödemek için tam kasko almayıp da sel riskini teminat dışına çıkaranların hasarları ne olacak? Yine aynı şekilde ev ya da işyeri sigortalarında sel teminatı bulunmayanlar ne yapacak? Her zaman olduğu gibi yine mağdur olacaklar.
Geçen ay sigortacıların gündeminde sadece selin sektöre maliyeti yoktu. Trafik sigortaları için getirilen havuz modeli de sigortacıları hayli meşgul etti. Sigorta şirketlerinin trafik poliçesi kesmekten kaçındığı 1.3 milyon civarındaki araç sahibi için oluşturulan “Riskli Sigortalılar Havuzu” resmen devreye girdi. Bu sınıftaki araçların hasarının yüzde 50’si trafik poliçesi satan şirketlere eşit olarak paylaştırılacak. Kalan yüzde 50’ye ise şirketler, trafik sigortasındaki pazar payı oranında katılacak. Bir anlamda 1.3 milyon aracın hasarını şirketler üstlenecek. Peki tamamen tüketicinin lehine olan bu uygulama sektörü nasıl etkileyecek? Hangi şirketler bu işten kârlı çıkacak, hangileri olumsuz etkilenecek? Elbette bunu zaman gösterecek. Bu sayımızda şimdilik yeni uygulamayı anlatmakla yetindik...
Yine her zaman olduğu gibi tüketicilere yönelik çıkarılan yeni ürünlere yer verdik. Sektör yöneticileriyle söyleşiler yaptık. Yazarlarımız analizleriyle sektöre ışık tutarken, dünya gündemini takip etmekten de geri kalmadık. Havaların sıcaklığına bakmadığımız gibi İstanbul’un sular altında kalmasından da etkilenmedik; yine keyifle okuyacağınız bir dergi hazırlamaya çalıştık.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :