Herkes Mersin'e giderken

Bazı BES şirketlerindeki küçülme dikkat çekse de çok da şaşırtıcı değil. Bu şirketlerin bazıları üç yıl önce yatırımlarını hayat sigortacılığına yönlendirmişti. O dönemdeki marjlar bile az olduğundan, BES satışından bir emeklilik şirketinin para kazanması, uzun yıllara yayılarak mümkün olabiliyordu.

Yeni yılla birlikte uygulamaya geçirilen ve katkı payları üzerinden yapılan kesintileri yüzde 2 ile sınırlayan yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte, emeklilik şirketlerinin bu işten, uzun vadede bile para kazanma olasılığı iyice azalmış gözüküyor.

Devlet katkısının da aynı dönemde başlamış olması nedeniyle, emeklilik şirketleri bu rüzgardan yararlanmak istediler. Ne de olsa rekabette geri kalmayı kimse istemez.

"Ben oynamıyorum"

Birinci çeyrek sonuçları gelmeye başladığında resim, emeklilik şirketleri tarafından daha rahat görülmeye başlandı. Ve ilk olarak, diğer masraf azaltıcı önlemlerle birlikte Ergo, "Ben artık oynamıyorum" dedi.

Aslında bu gelişmenin hemen yılbaşında olmasını bekliyorduk, üstelik sadece Ergo değil, banka satış kanalı olmayan diğer şirketlerde de benzer kararlar çıkması konuşuluyordu.

BES ürünlerini satış ekibi/acente kanalı üzerinden satmak gerçekten pahalı bir yöntem. Dört yıllık bir üniversite mezununu işe alacaksınız, maaş, yol ve yemek parası vereceksiniz, bir de mutlaka SGK'sını doğru olarak ödeyeceksiniz.

Bitmedi, minimum bir haftalık bir eğitime alıp, BES mevzuatını öğreteceksiniz ve EGM'nin açtığı sınavdan sonra, başarılı olup BES sertifikası olanlara bu ürünlerin satışını yaptırtmaya başlayacaksınız. Yapılan satışlar üzerinden de satışçı/acenteye ayrıca komisyon, ödül vb. vereceksiniz.

Kapıda kuyruklar oluşmadı

Bu satış kanalını kullanmazsanız müşterilere ulaşmak/satış yapmak zorlaşıyor. Emeklilik şirketlerinin önünde, BES yaptırmak için sıraya girmiş vatandaşlar görmediğimiz sürece de bu kanala ihtiyaç var.

Anlayacağınız her şey pahalı ama katkılardan elde edilen gelirler yeterli değil.

Bir yandan devlet katkısı ile hareketlenen bir pazar, bir yandan sattıkça para kazanamayan emeklilik şirketleri.

BES'in son çıkan yönetmeliğinde, uzaktan satış (çağrı merkezi/internet) ile ilgili düzenlemeler yapılacağı yazıyor. Bununla ilgili düzenleme hazırlanır ve yürürlüğe girerse, bu satış kanalında canlanma olabilir. Bunun dışındaki seçeneklerde, banka iştiraki olmayan emeklilik şirketlerinin işi kolay gözükmüyor.

Emeklilik şirketleri, bankası olsun olmasın, “Ne yapar da satışlarımızı hayat sigortaları satışlarıyla dengeleyebiliriz?” diye çareler aramaya başladılar bile. Özellikle risk ağırlıklı ürünlerde kar marjlarının ve vergi avantajının yüksek olması, emeklilik şirketlerini bu alana yönlendirebilir. Buradaki sorun ise şu, şirket kadroları bu ürünleri satmaya hazır mı?

Acaba bazı emeklilik şirketleri, emeklilik satmayarak, bu önlemleri mi almak istediler? Yine bu emeklilik şirketleri erken hareket ederek, akıllı mı davrandılar?

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :