Kasko, trafik değil sağlık konuşuyoruz artık

Gündem ne kadar hızlı değişti değil mi? Çok değil bu yılın başlarına kadar sektörün de onu takip eden basının da gündemini kasko ve zorunlu trafik sigortası meşgul ediyordu. Sürekli fiyat artışlarını, haksız rekabeti, trafik ve kaskonun toplam prim üretimindeki payını, kamunun bu alandaki düzenlemelerini, havuz sistemini, tavan fiyat uygulamalarını tartışıyor, bu konuları yazıp çiziyorduk.

2020’de ise gündem değişti. Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını nedeniyle bu yıl sağlık sigortalarını konuştuk. Aşının bulunması salgın sürecinin sonuna yaklaştığımıza dair umutları yeşertse de önümüzdeki yılın ilk yarısında da sağlık sigortalarını konuşmaya devam edeceğiz gibi görünüyor.

Evet, sağlık sigortaları herkes için önemli. İçinde bulunduğumuz salgın süreci de özel sağlık sigortalarının önemini bir kez daha ortaya koydu. Devlet hastanelerinin durumu ortada, özel hastanelerden sağlık hizmeti almaksa bir hayli pahalı. Hal böyle olunca özel sağlık sigortalarına ilgi kaçınılmaz olarak arttı. Önceki yıllarda evini, aracını sigortalatmaya öncelik verenler, deyim yerindeyse “can tatlı” deyip özel sağlık sigortalarını araştırmaya başladı. Durumu iyi olanlar özel sağlık sigortalarına, primleri yüksek bulunlarsa tamamlayıcı sağlık sigortasına yöneldi.

Doğrusu sigorta şirketleri de salgın sürecinde bu alanda başarılı işlere imza attı. Önce tüm salgın hastalıkları özel sağlık sigortası kapsamına aldılar, ardından yurtdışı seyahat sigortalarına da bu tür teminatları koydular.

Aslına bakılırsa sigorta şirketleri büyük risk alarak ellerini taşın altına koydu. Hatta birçoğu bu süreçte adeta kâr amacı gütmeyen bir kamu kurumu gibi çalıştı. Yanlışı eleştirmek kadar doğruyu alkışlamak da bizim görevimiz. Kısa sürede para kazanmak yerine müşterilerine uzun vadeli hizmet vermeyi tercih eden bu şirketlere herkesin teşekkür etmesi gerekiyor.

2020’nin bu son sayısında duyarlı sektör temsilcilerine teşekkür ederken yaklaşan bir riske de dikkat çekmekte fayda var. Yıl bitecek, özel sağlık sigortaları yenilenecek. Malum, sağlık enflasyonu her zaman genel enflasyondan yüksek çıkıyor. Tıbbı malzemeler dışa bağımlı ve kurlara endeksli. Bir de salgın nedeniyle kullanımlar artınca yenilemelerde prim zamları kaçınılmaz olacaktır.

Umarız bu yıl fedakârlık yapan şirketler, sağlık sigortalarını yenileyen müşterilerini çok fazla üzmez de ilgili branşlara ilgi artmaya devam eder. Aksi takdirde yeniden bir güven kırılması yaşanabilir. Tabii fedakârlığı sürekli aynı cepheden beklemenin de bir sonu olmalı...

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :