Küçük müdahaleler mi önemli, aksiyon mu?

“Hızlandırılmış büyüme” senaryosuyla 2023’te birikimli hayat sigortası ve bireysel emeklilik fonlarının 408 milyar TL’ye ulaştırılması hedefi belirlenmişti. Genel ekonomik büyümeye ek olarak oyuncular/düzenleyiciler tarafından önemli aksiyonlar alınacaktı...

Mayıs 2012’de sigorta ve bireysel emeklilik sektörünün 2023 yol haritası oluşturulurken aşağıdaki temalar belirlenmişti:

* Sektöre güven, müşteri bilincinin artırılması ve müşteri odaklı olmak,

* Tasarrufları artırmak,

* Müşteri ihtiyaçlarına odaklanılan farklı dağıtım kanalları,

* Daha sağlıklı bir sektör...

Dönem dönem bu başlıkların paydaşları ve aktörleri açıklamalarda bulundu ve sektörün gündemini oluşturdular.

Temel sigorta eğitiminin milli eğitim müfredatına konulması, tahkim komisyonunun yaygın olarak kullanılması, kıdem tazminatı için özel fon kurulması, zorunlu ikinci basamak sistemine geçiş, alternatif dağıtım kanalı olarak süpermarketler, ev hanımları ve dijital gündemde olan başlıklar olarak tartışıldı. Özel sektör işverenleri için çalışanların otomatik katılım yoluyla bireysel emekliliğe dahil edilmesi son günlerde tartıştığımız konu. Haziran sonuna kadar da gündemimizden düşmeyecek.

2023’te birikimli hayat sigortası ve bireysel emeklilik fonlarının 408 milyar TL’ye ulaştırılması hedefi belirlenmişti. 408 milyar TL rakamı da hızlandırılmış büyüme senaryosuna göre bulunmuştu. Hızlandırılmış büyüme senaryosu ise şöyle açıklanıyordu: GSYH (gayri safi yurtiçi milli hasıla) büyümesine ek olarak oyuncular/düzenleyiciler tarafından alınacak önemli aksiyonlar.

2023’e 7 yılımız kalmışken bu rakamlara ulaşmak mümkün olabilecek mi? Devlet katkısını da işin içine dahil ettiğimizde sadece bireysel emeklilik fon büyüklüğünü yaklaşık yedi kat artırmamız gerekiyor. Hazine tam da bu noktada bazı aksiyonlar aldı: Bizim BES 3.0 diye bildiğimiz kesintilerle ilgili yönetmelik düzenlemesini yaptı. Şimdi ise otomatik katılımla önemli bir aksiyon daha almak üzere...

Peki tam bu noktada şirketler ve TSB (Türkiye Sigorta Birliği) küçük müdahaleler dışında herhangi bir katkı sağladı mı? Üzgünüm ama yanıt “evet” değil. Bireysel emekliliği ve insanımızın kafasındaki tasarruf algısını geliştirmek zorundayız. Bunun için Bireysel Emeklilik Danışma Kurulu, EGM (Emeklilik Gözetim Merkezi) ve TSB emeklilik sektörü için yeni stratejiler oluşturmak zorunda. Çok daha fazla araştırma yapmalı, tespitlerde bulunmalı, çözüm geliştirmeliler. Emeklilik sektörü için emeklilik şirketlerinin önemli aksiyon alma zamanı gelmedi mi?

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :