Makau Özel Bölgesi

Eğer Makau Özel Bölgesi’ne bir seyahat planlıyorsanız bu yazıyı okumanıza gerek yok. Çünkü Makau, dünya üzerinde Türk vatandaşlarına vize uygulamayan 40’a yakın ülkeden biri... Timor ise havalimanında ya da sınırda vize veren ülkelerden. Bu ülke için de önceden hazırlık yapmanıza gerek yok. Ama eğer Avrupa’da bir ülkeye gidecekseniz mutlaka vize almanız gerekiyor. Vize almak için de hazırlamanız gereken pek çok evrakla birlikte, seyahat sigortası da yaptırmanız gerekiyor. Bu sigortanın bir haftalık primi ise 10 Euro civarında tutuyor.

Türkiye’den yılda yaklaşık 5 milyon kez yurtdışına çıkılıyor. Türkiye Sigorta Birliği verilerine göre, 2013 yılında 1 milyon 407 bin 445 kişi, toplam 52 milyon 17 bin 415 TL prim ödeyerek seyahat sigortası yaptırmış. Yani yurtdışına çıkan kişi başına ortalama 36 TL prim ödemişiz. İşte bütün kavga bu 36 TL için...

Kimler mi var bu pazarın içinde? Sigorta şirketleri, seyahat acenteleri ve tabii ki sigorta acenteleri.

Sigorta şirketleri, diğer branşlara göre daha az hasarlı olduğu için bu poliçeyi satmayı çok seviyor. Sonuçta çoğu müşteri için seyahat sigortası, vize için tamamlaması gereken belgelerden sadece biri. Son yıllarda yavaş yavaş hasarlar gelmeye başlasa da bu ürün hala oldukça kârlı.

Sigorta acenteleri ise seyahat sağlık sigortalarının seyahat acenteleri tarafından satılmasına şiddetle karşı çıkıyor. Sigorta ürünlerinin başkaları tarafından hatta bankalar tarafından bile satılmasına karşı çıkan acenteler, bu pazarda daha çok söz sahibi olmak istiyor.

Şimdi konuya biraz da seyahate gidecek müşteriler açısından bakalım... Yurtdışında bir tatil planlıyor ve seyahat acentesine gidip tatili satın almaya karar veriyorsunuz. Ancak vize almanız gerekiyor. Seyahat acenteleri müşterilerinin vize alım işlemlerine de aracılık edebiliyor. Müşteri olarak “Dur, ben gidip seyahat sigortamı bir sigorta acentesinden yaptırayım” demiyorsunuz. Çünkü bütün işlemleri aynı yerde yaptırmak kolayınıza geliyor. Tıpkı markete gidip alışveriş yapmak, çıkarken de bir ekmek almak gibi. Ekmek için ayrıca fırına gitmiyorsunuz. İşte müşteri böyle görüyor olayı.

Buradaki asıl sorun, vize işlemleri bedeli alınırken müşterinin genelde seyahat sigortası için ne kadar ödediğini bilmemesi. Seyahat acentesi 10 Euro’luk poliçeyi dilerse 15 Euro olarak gösterebilir; 5 Euro kazanıp ayrıca 10 Euro üzerinden de komisyonunu alabilir. Yani iki kez kazanabilir. Daha da kötüsü, seyahat sigortası yapılıp müşteri vizeyi aldıktan sonra seyahat iptal olursa, poliçe iptal edildiğinde 15 Euro’nun tamamı seyahat acentesine kalabilir.

Gerçekte oldukça iyi teminatları olan bu poliçelerin sadece vize için geçerli olduğunun düşünülmesi çok yanlış. Yurtdışında başınıza bir sağlık sorunu geldiğinde, uluslararası sağlık ağı sayesinde bu poliçeler çok işinize yarayabilir.

Bu nedenle seyahat sigorta poliçenizin aslını mutlaka yanınıza alın. Bizden söylemesi...

 

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :