“Otomatik katılımlı” konsolidasyon

Trafik sigortalarında sular kısmen de olsa durulunca sektörün gündemine bireysel emeklilik sistemi (BES) oturdu. Evet, bu yazın gündemi bireysel emeklilik sisteminde son aşama olarak adlandırılan “otomatik katılım” olacak. Yeni düzenlemeyle birlikte, sigortalı olarak işe başlayanlar aynı zamanda bireysel emeklilik sistemine de dahil olacak.

Çalışanın sosyal güvenlik sistemine dahil olmasıyla birlikte BES’e giriş zorunlu, çıkışsa serbest olacak. Emeklilik şirketleri çalışanları sisteme dahil etmekten çok sistemde tutmak için çaba harcayacak. Bu sistemle birlikte her şirketin, çalıştığı bir bireysek emeklilik şirketi olacak. O da muhtemelen, işverenin maaş ödemesi yaptığı bankanın yan kuruluşu ya da birlikte çalıştığı BES şirketi olacak. Zorunluluk değil ama işin kolay yürümesi açısından böyle olması bekleniyor. Artan maliyetlerle kesintiler minimum seviyede olacak, rekabet daha da agresifleşecek, en iyi fiyatı da o şirketler verecek. Nitekim bireysel emeklilik şirketleri bu doğrultuda altyapı çalışmalarına başladı bile.

TSB Yönetim Kurulu Üyesi ve AHE Genel Müdürü Uğur Erkan, otomatik katılım için yapılan çalışmaları neredeyse “yeniden bir şirket kurmak” ile eşdeğer görüyor. Bu ne demek? Yeni yatırımlar yapacaklar. Bu yatırımların maliyeti konusunda çalışmalar var ama açıklama yapan yok.

Yine TSB Yönetim Kurulu Üyesi ve MetLife Genel Müdürü Deniz Yurtseven de otomatik katılımın sektör için olumlu olacağını düşünüyor. Ancak bu konuda acele edilip, sonradan sorunlar çıkaracak uygulamalara izin verilmemesi gerektiğini de belirtmeden geçemiyor.

Halen 18 şirketin faaliyet gösterdiği bireysel emeklilik sisteminde kaç şirket bu yatırımı yapacak durumda ya da yapmaya iştahlı onu zaman gösterecek. Çünkü BES şirketleri şu andaki mevcut durumdan çok da memnun değil. Bazıları BES satmıyor, daha kârlı gördüğü hayat sigortalarına yöneliyor. Örneğin Aegon Emeklilik’in BES portföyü uzunca bir süredir hiç artmıyor, hatta azalıyor. Bu durumda ne yapacak? Ya BES portföyünü satacak ya da bu yatırımı yapacak. Tabii bu durumda olan sadece Aegon değil...

Hazine Müsteşarlığı, iki ay kadar önce bütün BES şirketlerinin yöneticilerini toplayıp 5 yıllık projeksiyonlarını sormuştu. Anlaşılan hangi şirketlerin bu pazardan çıkmaya, hangilerinin kalmaya niyetli olduğunu öğrenmek istiyorlardı. Çünkü bizim dikkatimizi çeken bu tabloyu Hazine de fark etmişti.

Kısacası otomatik katılım sektörü büyütecek ama büyük şirketleri daha da büyütürken, küçükleri zorlayacak. Bazıları birleşecek, bazıları da sektörden çıkmak zorunda kalacak. Bazıları satılacak, bazıları da üste para verip portföyünü başka şirkete devrederek zorunlu yatırımlardan kurtulmuş olacak.

Demedi demeyin, otomatik katılımla birlikte sektörde konsolidasyonlar da başlamış olacak. Kısacası otomatik katılımla büyüklere gün doğdu...

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :