Patron değişti

Sigorta sektörü; şirketleri, acenteleri, müşterileriyle bir bütün. Bunlara sektörün Ankara’daki ayağını da eklemek lazım. Yasal düzenlemeleri yapan Sigortacılık Genel Müdürlüğü (SGM), sektörün denetiminden sorumlu olan Sigorta Denetleme Kurulu (SDK) de sektörün olmazsa olmazlarından.

Elbette sektörün çatı örgütlerini de ihmal etmemek lazım. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) ve birliğe bağlı yan kurumlar da sektörün büyümesi ve gelişimi için büyük enerji harcıyor.

Acentelerin çıkarlarını korumak için kurulan acente birlikleri, broker dernekleri gibi birçok sivil toplum kuruluşu da sigorta sektörünün daha bilinçli ve kararlı bir şekilde yoluna devam etmesi için çaba gösteriyor.

Elbette herkes olaya kendi açısından bakıyor, mensubu olduğu kesimin çıkarlarına öncelik vermeye çalışıyor. Ancak sigortacılığın kamuoyunda hak ettiği ilgiyi görüp, itibarlı bir sektör haline gelmesi için adını saydığımız her grubun birlikte ve uyum içinde çalışması şart. Her kafadan bir ses çıkmasının, sığ tartışmaların, gereksiz rekabetin kimseye yarar getirmeyeceğinin, aksine sektörün gelişimini engelleyeceğinin, hatta zarar vereceğinin bilincinde olmak zorundayız.

Bu tür kısır tartışmaların bedelini önce insanlar, sonra da tüm sektör öder. Nitekim sigorta basını olarak biz de bu gereksiz tartışmalardan etkileniyoruz. Bu yüzden acentesinden şirketine, şirket yöneticisinden birliğine, yasa koyucusundan denetimcisine sigorta sektörüyle ilgili her kesimin uyum içinde hareket etmesi, birilerinin birilerini yok saymaması, tavır almaması gerekiyor. Aksi halde sektör ummadık zamanlarda, umulmadık yerlerden darbeler yer ve kimse ne olduğunu, neden olduğunu anlayamaz...

2014’ü bitirip 2015’e girdiğimiz bugünlerde sigorta sektörünün “patronu” değişti. 2004 yılında vekaleten Sigortacılık Genel Müdürlüğü’ne getirilen Ahmet Genç, 2007’de asaleten atanmıştı. Genç, 10 yıl sonra yine vekaleten Hazine Müsteşar Yardımcısı olarak atandı. Amhet Genç’in boşalttığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü koltuğuna ise vekaleten Gökhan Karasu oturdu.

Akıllı Yaşam olarak sektöre ve sigorta basınına katkılarından dolayı Ahmet Genç’e teşekkür edip yeni görevinde başarılar diliyoruz. Gökhan Karasu’ya da yine başarı dilekleriyle “hoş geldin” diyoruz.

İyi yıllar, umarım 2015, 2014’ü aratmaz...

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :