Sanal ve banalden gerçekliğe...

Dünyada temeli 1962 yılında atılsa da biz Türkler interneti 1991 yılında TÜBİTAK aracılığıyla tanıdık. 2000’li yıllarda inanılmaz bir hızla yayıldı internet. Şimdi ise günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasında ilk sıralara yerleşmiş durumda.

İlk çıktığında bazı kesimler internet dünyasını “sanal ve banal” bir yaşam tarzı olarak tanımlamıştı. Şimdi ise sunduğu eğlencenin yanı sıra vazgeçilmez bir ihtiyaç haline geldi. Market alışverişinden giyime, bankacılık işlemlerinden yatırımların yönetimine, haberleşmeden görüntülü iletişime kadar her türlü ihtiyacımızı internet üzerinden giderebiliyoruz.

Günümüzde internetten sadece, ev, araba, yazlık alınmıyor. Hizmet sektöründe de kullanıyor. Tatil planlamaları yapılıyor, ön ödemeleri gönderiliyor. Kısacası her türlü alışveriş artık internet üzerinden yapılabiliyor. Çünkü nüfus genç ve artık herkes akıllı…

“Akıllı” demişken, akıllı telefonlarla da internetten her türlü alışverişi yapmak mümkün. Türkiye’de 2007 ila 2013 yılı arasında 90 milyon telefon ithal edildiği ve bunların yüzde 70’inin akıllı telefonlardan olduğu verisi oldukça ilginç. Yine ilginç bir veri de Türkiye’de 70 milyon telefon hattı olduğu. Ve bu hatların yüzde 35’inde akıllı telefonların kullanıldığı… Bırakın bilgisayarı artık her gün 20 milyondan fazla kişi internete telefonlarıyla bağlanıyor.

İnternetin bu kadar yaygınlaştığı bir ortamda, sigorta poliçeleri de artık bu kanaldan satılacak gibi görünüyor. Henüz bu kanalla yapılan satışların toplam içindeki payı yok denecek kadar az. Ancak önümüzdeki yıllarda bu konuları kesinlikle daha çok konuşuyor olacağız. Şimdilik ağırlıklı olarak kasko, trafik, DASK, sağlık, seyahat sigortalarının satışı yapılsa da önümüzdeki günlerde her türlü sigorta poliçesi bu internet yoluyla satılabilecek.

Her ne kadar acenteler bu tablodan rahatsız olsa da gelişmeler o yönde ve buna direnmek kimseye fayda sağlamayacak gibi görünüyor. Onun için bu işle uğraşan herkesin bu alana yatırım yapması ve şimdiden ona göre pozisyonun alması gerekiyor. Bizden söylemesi...

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :