Sektör yine hareketli

Sigorta sektöründe yılın son aylarının gündemini trafik sigortaları, terör olaylarının yol açtığı hasarlar ve otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi meşgul ediyor.

Trafik sigortası primlerinde düşme eğilimi görülse de tartışmalar sürüyor. Bu konu bir süre daha tartışılacak gibi görünüyor. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin (SBM) internet sitesinden trafik sigortalarıyla ilgili vatandaşların teklif alabilmesi de yeni tartışmalara yol açtı. Bazı şirketler bu uygulamaya karşı çıksa da yapacak bir şey yok. Bu durum biraz acentelerin biraz da internet üzerinden fiyatlarını kıyaslama imkanı sunan internet sitelerinin işini olumsuz etkileyecek gibi görünüyor. En azından bu sitelere girip fiyat sorgulayan ya da kıyaslama yapanların sayısında hatırı sayılır ölçülerde azalma olduğunu biliyoruz.

Bu aralar sektörde terör olaylarının yok açtığı zararlar da sıkça konuşuluyor. Ülkemizin bazı bölgelerinde yaşanan acı tabloyu burada tekrarlamaya gerek yok. Ancak terör birçok sigorta şirketinin canını yakmışa benziyor. Nasıl mı?

Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde özel güvenlik bölgesi ilan edilen bazı il ve ilçelerde olaylar başlamadan önce sigortalanma oranının hızlı bir şekilde arttığı, sonrasındaki yıkım ve zararların bedelinin de sigorta şirketlerine çıkarıldığı konuşuluyor. Bu yüzden bir sigorta şirketinin Cizre’de büyük hasarlar ödediği biliniyor. Bir süre sonra benzer şekilde başka bir sigorta şirketinin de Nusaybin’de yara aldığı sektörde kulaktan kulağa dolaşıyor. Terörün sektöre toplam maliyetininse 1 milyar lirayı aştığı bilinen bir gerçek.

Elbette sigorta şirketi hasar ödemek için var. Bunun için ürün satıyor, bunun için riski hesaplayıp prim alıyor. Terör de bu risklerden biri. Ancak şimdiye kadar hiçbir şekilde sigortayla işi olmayanların bir anda konutlarını sigortalatıp iki ay sonra da hasar talep etmesi sektörü olumsuz etkiliyor. Bunun faturasını da birçok sigorta ürününden terör teminatının çıkarılmasıyla yine bizler ödeyeceğiz gibi görünüyor...

Otomatik katılımlı BES, Ocak 2017’de başlayacak. Devlet katkısıyla biraz nefes alan bireysel emeklilik şirketleri otomatik katılımla rahatlayacak mı bunu zaman gösterecek. Malum sektör büyümeye devam ediyor ama hız kesildi. Sisteme yeni girenlerin sayısı bu yılın 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 azaldı. Bu alanda neredeyse Garanti Emeklilik dışında büyüyebilen bir şirket yok. Sektör büyüyor ama yeni girişlerde azalma var.

Bu arada BES şirketleri, hayat ruhsatları olması halinde sağlık sigortası da satabilecek. Eskiden de böyleydi ama sağlık tarafının BES’in kârıyla fonlanmasının doğru olmadığını düşünen Hazine, sağlık sigortalarını elementer şirketlerin satmasına karar vermişti. Şimdi eskiye dönüş olacak. Sağlık sigortalarında iki şirketin egemenliğine doğru gidilen bir dönemde bu uygulama kime ne yarar sağlayacak onu da şimdiden kestirmek zor.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :