Sigorta

Dayanışma ve yardımlaşma ne güzel kelimeler. Paylaşmak da öyle. Riski paylaşarak ve güvenlik içinde yaşamak. Sadece ve hep para kazanmak için değil zarara ortak olmak için yan yana olmak ne güzel.
Kumar oynamak, spekülasyon yapmak, belirsizlikten para kazanmak yok. Kâra da zarara da ortak olmak fikri kulağa hoş gelmiyor mu?
Güvenlik gereksinimimizle tek başına mücadele vermek yerine topluluk olarak zarar ve sıkıntıya karşı birlik olmak.
Giderek yalnızlaşan, bireyselleşen günümüz insanı kendini daha fazla güvende hissetmek ihtiyacı duyuyor. Güvenmek ihtiyacına yaşamın her anında karşılık bulmaya çalışıyor. Sistemler, hukuk kuralları, ahlak kuralları, prensipler, ilkeler bunun için var. Nasıl paranın rengi yoksa güvenliğin de yok. Maddi ve ıstırap verici sıkıntılar hepimize aynı uzaklıkta. Zararı paylaşmaksa hepimizin elinde. Geçmişte akile, vela, ahilik, lonca sistemi... Hatta zekat ve sadaka. Ama bugün zorunlu sosyal güvenlik sistemi ve özel sigortalarla...
Güvende olmak ve risklerimizi paylaşmak varlığımızın sürmesi ve sağlıklı nesiller oluşturmamızı da sağlayacaktır.
Bugün canımızı, sağlığımızı, malımızı, işimizi, yaşlılığımızı, emekliliğimizi sigortayla güvence altında tutmanın yolunu bulduk ve geliştiriyoruz.
Sigortacılık faaliyetiyle sermaye piyasasını büyütüyor, ülkemizin kalkınmasına destek oluyor, girişimciye sermaye, istihdam artışına katkı sağlıyoruz.
Uluslararası sermaye ve iş piyasalarıyla işbirliği fırsatları buluyoruz. Reasürans ve retrosesyon yaparak risk paylaşımını tüm insanlarla yapabiliyoruz.
Sigortacılığa bu açıdan bakın bir de. Katılım sigortacılığı ülkemizde hızla büyüyor, dikkat çekiyor ve gelişiyor. 2017 yılında çıkan yönetmelikle oyunun kuralları kondu. 2021 yılında şirketlerdeki pencere sistemi ortadan kalkıyor. Etkileyici oranlarda kârlı büyüyen katılım finans sektörü sigortacılık alanında da yeni hikayelere gebe. Önümüzdeki günlerde yeni katılım bankaları ve katılım sigorta şirketleriyle tanışacağız.
Dayanışma ve yardımlaşma ne güzel kelimeler. Paylaşmak da öyle.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :