Tamam, şimdi insan olduk!

Bir bilgeye “Nasıl insan oluruz” diye sormuşlar. “Üç adımda” diye cevap vermiş: “Sana kötülük yapanlara karşı kötülük düşünmemekle ilk adımı atarsın. Sana kötülük yapanlara iyilik yapabildiğin an ikinci adımı atmış olursun. Son adım ise sana iyilik yapan ile kötülük yapan arasında bir fark hissedemeyecek hale gelmendir...” 
Bu özlü sözü öğrenince aklıma güncel bir sigortacılık uygulaması geldi ve “Tamam, şimdi sektör olarak gerçekten insan olduk” dedim. Nasıl mı? 
Geçen ay yeni bir uygulama başladı. Ticari araçlar için trafik sigortasına tavan fiyat uygulaması getirildi. Artık taksiciler, dolmuşlar, otobüsçüler, kamyoncular trafik sigortası bulmakta zorlandığını söyleyemeyecek. Üstelik hasar frekansları yüksek olsa bile... 
Düşünsenize, yılda 10 kere kaza yapıp 300 bin lira hasarı olan bir ticari araç kullanıcısı tavan fiyattan prim ödeyip trafik sigortası satın alabilecek. Acaba dünyanın başka bir yerinde böyle bir uygulama var mıdır? 
Başka ülkelerde sigorta şirketleri hız sınırını aşanlara, kırmızı ışıkta geçenlere bile kurallara uymadıkları gerekçesiyle yüksek prim uygularken biz tavan fiyat uygulamasına geçiyoruz. Bu ne demek? Artık araç kullanırken trafik kurallarına dikkat etseniz de etmesiniz de trafik sigortası satın alabileceksiniz. Hem de ödeyeceğiniz fiyatı önceden bileceksiniz...
Bu düzenlemenin birilerinin baskısıyla ve paldır küldür çıktığı yönünde ciddi yorumlar var. Hatta bazıları şirketlerden ve sektörün çatı organından görüş bile alınmadığını iddia ediyor. Ama ben böyle bir şeyin olabileceğini düşünmek istemiyorum. Aksi halde trajikomik bir durumla karşı karşıyayız demektir. 
En fazla birlik beraberliğe ihtiyacımız olan şu günlerde böylesine basit konularda bile uzlaşma sağlanamıyorsa, bırakın konunun taraflarının dinlenmesini yazılı bir görüş bile alınmıyorsa durum cidden vahim demektir. Ayrıca yasada “primler serbestçe belirlenir” ifadesi varken tavan fiyat uygulamasının yasal dayanağı nedir onu da göz ardı etmemek lazım. 
Konuştuğum herkes bu uygulamaya karşı ama sesini çıkaran yok. Demem o ki sektör olarak hepimiz, bilgenin dediği gibi gerçekten “insan” olmuşuz. 

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :