Tespitler güzel, temenniler iyi; uygulamayı göreceğiz

Sigorta Haftası gecikmeli, ertelemeli de olsa yine kutlandı. Her yıl mayıs ayının son haftasında yapılan etkinlikler bu yıl kasıma sarktı. Salgın nedeniyle sanal ortamda yapılan etkinliklerin ilki, Sigorta Tatbikatçıları Derneği tarafından bu yıl 12’ncisi düzenlenen “Uluslararası İstanbul Sigortacılık Sempozyumu” oldu. Başlık olaraksa “Sigortacılıkta Büyüme Fırsatları ve Yeni Düzende Çalışma Hayatı” tercih edilmişti.

SEDDK (Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu) Başkanı Türker Gürsoy, etkinlikte dijitalleşmenin sadece sektörün değil SEDDK’nın da kurumsal yapısını dönüştürüp geliştirdiğini vurguladı. Denetim faaliyetlerinin de bu sayede uzaktan planlanabildiğini belirten Gürsoy, özetle şu konuşmayı yaptı:

“SEDDK olarak sermaye yeterliliğinin de ötesinde kurumsal yeterlilik kavramını önemsiyoruz. Büyümenin sürdürülebilirliği çok önemli. Bu yüzden kurumsal yeterlilik perspektifi en önemli kriter. Sektörün en önemli özelliği insanlarımıza katkı yapması olduğu için bunun iyi yönetilmesi gerekiyor. Burada beşeri sermaye, maddi ve teknolojik sermaye önem kazanıyor. Bunlar kadar önemli olan bir de süreç yönetimi var. Maddi sermaye zaten ana işlevimiz. Bu anlamda uluslararası standartlarla uyum önemli bir gündem maddesi. Sektörün insan kaynağının gelişimine de hep birlikte yapacağımız katkılar var. Bilgi teknolojisi yönetimini kurumsal yönetimden ayırmak imkansız. Bu yüzden uluslararası kabul görmüş uygulamaları hayata geçirmek için gerekli düzenlemeleri yapıp sizlerle paylaşacağız.” 

Davranışsal modeller ve nesnelerin interneti gibi çözümlerin daha etkin hale getirilmesini önemsediklerinin altını çizen Gürsoy, “Mesafeli satış sözleşmelerini de inceliyoruz. SEDDK olarak sigortalıları ve piyasa disiplinini koruma yönünde çalışarak sektörün destekçisi olmaya devam edeceğiz. Bunu yaparken tüm paydaşların ve TSB’nin bizim için çok kıymetli oluğunun altını çizmek isteriz” dedi. 

Gürsoy, potansiyele ulaşmak için zorunlu ve araç sigortası dışındaki ürünleri de büyütmek gerektiğini vurguladı: “Bu doğrultuda gerekli mevzuat çalışmalarını yapıyoruz. Tarım sigortaları, tamamlayıcı emeklilik ve finansal sigortalarda büyüme potansiyeli olduğunu görüyoruz. 137 milyon dekar sigortalı alanın sadece 26 milyon dekarı sigortalı. Yani penetrasyon yüzde 18 ve ciddi bir potansiyel var.” 

Türker Gürsoy, SEDDK olarak sektörü dinlemeye özen göstereceklerini, iletişim ve işbirliğinin temel yaklaşım olacağını da sözlerine ekledi.

Gürsoy’un Sigorta Haftası’nda dile getirdiği bu tespit ve temennilere katılmamak elde değil. Uygulamaya geçip geçmediğinin takipçisi olacağız.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :