Yeni dönem!

Kişiler, kurumlar, ülkeler hatta dünya için dönüm noktaları vardır. Sektörler için de öyle. Örneğin, yabancı sermayenin birer birer Türk şirketlerini satın alması sigorta sektörü için son dönemin en önemli dönüm noktası oldu.

Kuşkusuz sigorta sektöründe hakimiyetin yabancı sermayeye geçmesinin önemli yansımaları oldu, önümüzdeki dönemde de olmaya devam edecek. Yabancıların bazıları Türkiye’deki hedeflerini büyütürken bazıları da örneklerine rastladığımız gibi hayal kırıklığına uğrayıp çıkacak. Yerli kalabilenlerin bazıları güç kaybederken bazıları da sertleşen rekabette gücünü artırmanın, pazar payını korumanın hesaplarını yapacak...

Evet, 2000’li yıllardan itibaren Avrupalı, ABD’li hatta Japon sigorta devlerinin bu pazara yatırım yapması, Türk sigorta şirketlerini satın alması sektör için önemli bir dönüm noktası oldu. 2012 yılına gelindiğinde prim üretimi açısından en büyük 10’da sadece bir yerli sigorta şirketinin kalması sektörün geldiği nokta açısından büyük önem taşıyor.
Zaman zaman sektörlerin geleceğine yön çizen yasalar da dönüm noktası oluşturabiliyor. Nitekim son yıllarda çıkarılan yasalar, karşılıklarla ilgili düzenlemeler de sigortacılık için büyük önem taşıyor. Son olarak elementer sigorta şirketleri ile bireysel emeklilik şirketlerinin tek bir çatı altında toplanması ve Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin (TSRŞB) adının Türkiye Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSREŞB) olarak değiştirilmesi de önemli bir dönüm noktası sayılabilir. Çünkü sektörün çatı organı artık tüm şirketleri temsil edecek.
Adıyla birlikte yapısı da değişen birliğin seçimli ilk yönetim kurulu 20 Eylül’de yapıldı. Yeni yönetim kuruluna yeni dönemde başarılar diliyorum. Görünen o ki artık çok şey değişecek. Yeni dönemde bilinen ‘eski doğrular’ doğru olmayacak, bilinen ‘eski yanlışlar’ da yanlış olmayacak. En azından görünen tablo şimdilik o yönde...
Yeni dönemde birlik yönetimi sigortacılarla birlikte sektörün tüm paydaşlarını kucaklayacak gibi görünüyor. En azından herkese eşit mesafede duracak, Hazine’yle ilişkileri daha sağlam tutacak, sektörle ilgili yasal değişikliklerden önceden haberdar olacak, hatta bu değişikliklerde söz sahibi olacak bir yönetim olmasını temenni ediyoruz.
Akıllı Yaşayın Akıllı Yaşlanın

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :