Yeni yılda yeni bir stratejiye ihtiyaç var

Bu yazıyı yazdığım sırada BES’teki (bireysel emeklilik sistemi) katılımcı sayısı yaklaşık 6 milyona dayanmıştı. Şirketler için 1 milyon ve üzerinde katılımcıya hizmet vermek mümkün olmuştu. Devlet katkısı rayına oturmuş ve 2016 için yaklaşık 3.5 milyar TL ödeme planlanmıştı. Bireysel emeklilik hesaplarına ek süre hazırlıkları tam gazdı. Yıllık gelir sigortası hala pek çok belirsizliği bünyesinde bulunduruyordu. Stopaj torba yasaya konacak mı? Vakıf, sandık birikimlerinin bireysel emekliliğe aktarımlarının süresi uzatılacak mı? Kesintilerde yapılan düzenleme katılımcıya nasıl anlatılacak? Uzmanların merak konusuydu.

2015 yılı bireysel emeklilik için pek çok düzenleme ve altyapı çalışmasını beraberinde getirdi. Tüm bunlar şirketlerin dönem dönem kafasını karıştırsa da katılımcının sisteme girmesiyle ilgili çok engel oluşturmadı. Daha doğru ifadeyle şirketler ek gayret ve fedakarlıkla bu konudaki sıkıntıları katılımcılara hissettirmediler.

Bireysel emeklilik fonlarının ortalama getirileri ne yazık ki enflasyonun altında kaldı. Bir emeklilik şirketi daha bireysel emeklilik pazarına karşı heyecanını kaybetti. Heyecanını kaybeden şirket sayısı üçe çıktı. Özelleştirme kapsamındaki bir emeklilik şirketi özelleşemedi.

Yıl bitti, HAYMER (Hayat Sigortası Poliçe Sorgulama) yeni mortalite (ölüm) ve morbidite (hastalık) tablolarını yayınlamadı. Sistemden emekli olanlar paralarını toplu almayı tercih etti. BES hala maaş ödeyen bir sistem olamadı. Katılımcıların sisteme girmesinin tek engeli kesintilermiş gibi davranan otorite, mevcut kesintilerde yeniden düzenlemeye gitti. Kesintileri tekrar değiştirdi. Değiştirirken de mevzuat dilini zorlaştırmak için elinden geleni ardına koymadı. “Basit zordur” derler. Sanırım dili basit ve anlaşılır tutmayarak detay karışıklığına girdi ve kolayı seçti.

2016’ya böyle giriyoruz. 2016 genelge, özelge ve şirketlerin uyum ile hesap kitap yaptıkları bir yıl olacak. Yeni stratejiye gerek var. Yeni bir BES anlatım diline...

Fonların önem kazandığı, sermaye ve varlık oluşumunun daha fazla konuşulduğu bir yıl olacak. Yeni yılda bireysel emeklilikte konuşacağımız pek çok yeni kavram olacak. Çok konuşacağız çoook. Dilerim çok üretiriz çoook.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :