“Yetmez ama iyi” bir yıldı

2017, sigorta sektörü ve bireysel emeklilik sistemi açısından nispeten iyi bir yıl oldu. Sigorta bilincinin artmasına bağlı olarak son yıllarda sigortalanma oranındaki büyüme dikkat çekiyor. Kaza, sağlık, kasko ve yangın branşları büyümeye devam etti. Bu da şirketlerinin kârlılığına olumlu yansıdı. Her ne kadar sektörün kronikleşen sorunları devam etse de büyüme ivmesinin bu yıl da sürmesi bekleniyor.
Sigorta sektörü gibi BES de geçen yıl iyi bir ivme yakaladı. 14 yıldır hayatımızda olan sistemin büyüme hızı yavaşlasa da 300 bin yeni katılımcı dahil oldu.
2017’de bireysel emeklilik sistemi büyürken asıl gündemi “otomatik BES” oluşturdu. Bir milat olarak da nitelendirebileceğimiz bu uygulama; emeklilik şirketlerinin, çalışanların, işverenlerin ve kanun koyucunun gündeminde ilk sırayı aldı.
Evet, başta da söylediğimiz gibi kronikleşen sorunlar açısından çok fazla değişiklik olmadı. Kurlardaki artış elbette sektörü negatif etkiledi. En çok etkilenen kalem yedek parça fiyatları oldu. Bu yüzden de kur artışları, başta kasko branşında olmak üzere maliyetleri bir miktar yukarı çekti.
Trafik sigortalarındaki tavan fiyat uygulaması bu yıl da devam edecek. Her ne kadar tavan fiyata yüzde 5 zam yapılsa da tarife uygulamasının gerçek olumsuz etkisinin 2018’de daha net görüleceği, zararın devam etmesinin büyük olasılık olduğu belirtiliyor.

Yorumlar
Bu habere henüz hiç yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun!


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Adınız :

Yorumunuz :