2015 Sigorta sektörü analizi

( 7 / 9 )

«« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »»

AKSİGORTA 
Net kar beklentileri asagı çekildi 

Aksigorta hisseleri yılbasından bu yana BIST 100 endeksinin %25 gerisinde kaldı. Son iki çeyrekte açıklanan net kar beklentileri karsılayamazken ikinci çeyrek sonuçlarının açıklanmasından bu yana hisse endeksten %15 daha düsük performans sagladı. Aynı dönemde Aksigorta’ya iliskin 2014 ve 2015 net kar tahminleri de %21 ve %13 asagı çekildi. Trafik bransında hasar frekansı artısı, TL’nin deger kaybı ve bedeni hasarlar nedeniyle artan yükümlülükler teknik karlılıgı olumsuz etkilerken yangın ve dogal afet sigortalarında bir kereye mahsus olarak görülen hasar ödemeleri nedeniyle sirketin mali performansı beklentilerin gerisinde kaldı.
Yönetim güçlü bir son çeyrek bekliyor 
Motor branslar harici hasar ödemelerinin bir kereye mahsus görülmesi ve trafik bransında güçlü karsılıklar nedeniyle Aksigorta yönetimi sirketin karlılıgında son çeyrekte önemli toparlanma öngörüyor. Tüm yıl için net kar tahminimiz 74 milyon TL ve önümüzdeki yıl da %19 artıs öngörüyoruz. Tahminlerimizde motor dısı branslarda yüklü hasar ödemesi yer almıyor ve ayrıca önümüzdeki yıl daha iyi bir yatırım geliri bekliyoruz.

TUT önerimizi koruyoruz 
Aksigorta, prim üretimini otomotiv kaynaklı branslardan saglık ve diger alanlara kaydırırken dagıtım kanalları arasında bankanın etkinligini de yükseltmek istiyor. Aksigorta, sürdürülebilir karlılık görünümü ve güçlü sermaye yapısıyla yüksek temettü ödeme kapasitesine sahip bir sirket. 2015 tahminlerimize göre 8,8x F/K ve 1,4x F/ DD çarpanları Avrupa sigorta sirketleriyle karsılastırıldıgında son iki yıllık ortalamaların %10 gerisinde bulunuyor. Aksigorta hisseleri için önerimiz TUT yönünde.

Kategorideki Diğer Foto Haberler