2015 Sigorta sektörü analizi

( 8 / 9 )

«« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »»

ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK
Endeksin oldukça gerisinde kaldı 
Anadolu Hayat hisseleri yılbasından bu yana BIST 100 endeksinin %22 gerisinde kaldı. Hissenin düsük performansında beklentilerin gerisinde kalan çeyreklik net kar açıklamaları ve 2015 yılında fon Yönetim kesintilerinde bir indirim daha olabilecegi beklentileri etkili oldu. Ayrıca 2014-15 yılları için ortalama piyasa net kar tahminleri de aynı dönemde %10 ve %15 asagı çekildi. Diger yandan sirketin bireysel emeklilik faaliyetleri güçlü sonuçlar açıklayarak geçen yılki performansından daha olumlu bir görünüm sergiledi. Eylül ayı itibarıyla teknik kar 5 milyon TL’ye ulastı. Geçen yılın aynı döneminde 7 milyon TL teknik zarar vardı. Bireysel emeklilik bransındaki iyilesme faaliyet giderlerindeki düsüsten kaynaklanırken devam eden yatırımlar ve personel sayılarındaki büyüme nedeniyle bu iyilesmenin kısa vadede sürdürülebilirligi saglanamayabilir.
Emeklilik bransı beklendigi gibi basabas noktasını geçti
Bireysel emeklilik sisteminde kamu kurumları ve katılım bankası istiraklerinin hızlı büyümesi ile Anadolu Hayat da pazar payı kaybeden sirketler arasında. Diger yandan katılımcı sayılarındaki artıs hızının düsmesi sirketlerin bu bransta karlılık açısından basabas noktasını yakalamalarına ve ileride yasanacak olası çıkısların da yavaslamasına destek olabilir. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde Anadolu Hayat’ın katılımcı sayısı ve fon büyüklügünde pazar paylarının %14 ve %17 düzeyine gerileyecegini tahmin ediyoruz.

Mevcut durumda sirketin pazar payları sırasıyla %17 ve %20 düzeyinde. Sirket bu yılın ilk dokuz aylık döneminde bireysel emeklilik bransında basabas teknik karlılıgı asmayı basardı. Bizim tahminlerimize göre 2016 yılında bireysel emeklilik faaliyetlerinden saglanan teknik kar hayat bransının üzerinde olacak. Kısa vadede teknik karlılık yine hayat bransından geliyor Bireysel kredilerdeki yavaslama ve mevduatların yıllık gelir sigortalarından daha iyi getiri sunması nedeniyle portföy kayısları bu yıl sirketin hayat bransı teknik karlılıgını olumsuz etkiledi. Sirket banka dagıtım kanalıyla elde ettigi sinerjiyi artırarak yavaslamanın etkisini bir miktar bertaraf edebiliyor. Anadolu Hayat degerlememiz sirketin uzun vadeli is modeline iliskin beklentilerimizi fiyatlıyor. 2015 tahminlerimize göre hisseler 16,7x F/K ve 3,0x PD/DD çarpanları ile islem görürken sirketin 2015 net karında %30 artıs tahmin ediyoruz. Hisse için TUT önerimizi koruyoruz.

Kategorideki Diğer Foto Haberler