Hedefimiz 2020'ye kadar bin usta yetiştirmek

( 2 / 4 )

475 KİŞİYE EĞİTİM VERDİK

-Bir Usta Bin Usta projesinin doğuş hikayesini anlatır mısınız?

-2010 yılında kuruluşumuzun 85'inci yıldönümünde, kurum stratejimize ve hedef kitlelerimizin beklentilerine uygun bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirmeye karar verdik. Projemizin ismini, içeriği ve kapsamı ile en iyi örtüşecek şekilde, "Bir Usta Bin ' Usta" olarak belirledik. Projeyle, tarih boyunca Anadolu'nun ekonomik ve kültürel gelişimine önemli katkıda bulunan, ancak zaman içinde azalan talep ve yaşanan teknolojik gelişmeler nedeniyle kaybolmaya yüz tutan meslekler ve yerel değerlere olan ilginin artırılmasını hedefledik. 10 yıl sürecek olan projemiz kapsamında, geçmişin yükünü omuzlayan 50 mesleği yeniden hayata kazandıracak bin ustanın yetiştirilmesi için çalışmaları başlattık.

-Nasıl ilerledi proje?

-Proje kapsamında, her yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın önerdiği iller arasından 5 il ve meslek seçiliyor. Etkinliğin düzenleneceği kentte ilgili STK ve 11 Kültür Müdürlükleri kanalıyla duyurular yapılıyor ve başvurular arasından, kurs düzenlenecek her meslek için 15 ile 20 arasında kursiyer eğitime alınıyor. Her yıl farklı tarihlerde, 5 ayn kentte başlatılan 3 ile 6 ay süren eğitimlere katılanların mesleki dağılımı, öğretmenden heykeltıraşa, ev kadınlarından öğrencilere, memurlara kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor.

 -Bugüne kadar kaç mezun verildi?

-Ulusal ve uluslararası alanda birçok ödüle layık görülen Bir Usta Bin Usta kapsamında bugüne kadar 296'si kadın, 179'u erkek olmak üzere 475 kişiye eğitim verdik. Kursiyerler MEB onaylı usta öğretici niteliğindeki kurs bitirme sertifikalarını alarak mezun oldu. Dolayısıyla kurslarımız aracılığıyla bir yandan yerel mesleklerin kaybolmasını engellerken bir yandan da gençlere istihdam sağlıyoruz.

 -Projenin yürütülmesinden kim sorumlu?

-Projenin yürütülmesinden esas olarak kurumsal iletişim müdürlüğümüz sorumlu. Ancak proje içerisindeki ihtiyaçlara göre bölge müdürlüklerimiz ve acentelerimizden de ayrıca destek alabiliyoruz. Projemiz, doğası gereği çeşitli el sanatlarında yetkinlik gerektirdiğinden ve kurslarımız ülke çapma yayılmış olduğundan, çalışanlarımızın katılımı daha çok, gerekli durumlarda destek verme şeklinde.

Kategorideki Diğer Foto Haberler