Hedefimiz 2020'ye kadar bin usta yetiştirmek

( 4 / 4 )

KADINLARIN DA SÖZ SAHİBİ OLMASINA FIRSAT TANIMIŞ OLDUK

-Katkının ölçülmesinde nasıl bir yaklaşımınız var?

-Katkının ölçülmesindeki yaklaşımlarımızdan bir tanesi, projenin önceden belirlenen hedefleri ne ölçüde gerçekleştirdiği. 5 yıldır devam eden projemiz kapsamında bir çok kursiyer, kendi işletmesini açarak ya da yeni edindikleri mesleklerle ilgili çalışmalar yürüterek basan hikayeleri sergilediler. Projemizin amacı doğrultusunda, gençlerin meslek edinmeleri sağlanarak onlara istihdam yaratılması projenin ölçülebilir değeridir. Bunun en güzel örneklerinden birisi Nevşehir Avanos'taki Çömlek Yapımı kursumuzu başarıyla tamamlayan Ayşe Torun isimli kursiyerimiz. Avanos bölgesinde yüzyıllardır devam eden çömlek yapımında, Bir Usta Bin Usta projesiyle birlikte yeni bir usta neslinin yetişmesini sağladık. Ayrıca bu alanda kadınların da söz sahibi olmasına fırsat tanımış olduk. Projemizin kursiyeri Ayşe Torun, bugün o bölgede atölye açan tek kadın usta olarak çömlek yapıyor. Ayrıca atölyesine stajyer öğrenciler alarak bu alanda kendini geliştirmek isteyenlere de destek oluyor.

-Şu anda gündeminizde KSS anlamında hangi projeler var? Önümüzdeki yıllarda bu konuda neler yapmayı planlıyorsunuz?

-Amacımız birbirinden ayrı, çok sayıda projeyi başlatmak yerine, tek bir projeye odaklanıp onu en iyi şekilde tamamlamaktır. Bu kapsamda önceliğimizi, Bir Usta Bin Usta projemizin kalan 5 yılını en verimli şekilde sürdürmeye ayırmayı planlıyoruz.

ÖDÜLLER ARKA ARKAYA GELDİ

-Bir Usta Bin Usta projesi yurt içi ve yurtdışından pek çok ödül aldı. Bu konuda Filiz Tiryakioğlu şunları söylüyor:

"Projemizin başarısı yerli  ve yabancı pek çok iletişim ödülü ile de tescillendi. Bir Usta Bin Usta 12. Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödüllerinde- Büyük Ödül; Altın Sabre 2012 Ödülü, Stevie Gümüş Ödül 2012, KSS'nin Yaygınlaştırılması Ödülü- TKSSD 2012 gibi ulusal ve uluslararası pek çok ödül kazandı.”

Kategorideki Diğer Foto Haberler