Ahmet Genç, TSB’ye küs mü?

Herkes, Sigortacılık Genel Müdürü Ahmet Genç’in sektörün çatı organı olan TSB’ye küstüğünü ve tavır aldığını konuşuyor…

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 16.12.2014 - 07:19
  Son Güncelleme: 29.09.2021 - 10:44
SIGORTAGUNDEM.COM-KULİS HABER
 
Sigorta sektörü bomba gibi bir iddia ile sarsıldı. Herkesin konuştuğu bu iddia doğru ise Sigortacılık Genel Müdürü Ahmet Genç ile Türkiye Sigorta Birliği (TSB) arasında soğuk rüzgarlar esiyor. Son günlerde hangi genel müdürle sohbet etsek bu konu gündeme geliyor. Hepsi de ağız birliği etmişçesine “Ahmet Bey TSB’ye küstü” diyorlar. Söylenen ise duyanları şoke ediyor: “Türkiye’deki sigorta şirketlerinin tek çatı organı olan, hem bireysel emeklilik hem de elementer branşta faaliyet gösteren şirketleri bünyesinde toplayan Türkiye Sigorta Birliği’ne karşı Ahmet Genç tavır almış…”
 
Ancak bu tavır sadece TSB’nin yönetiminde bulunan genel müdürleri değil diğer yöneticileri de rahatsız ediyor. Çünkü yıllardır TSB ile Sigortacılık Genel Müdürlüğü birlikte ve uyum içerisinde çalışırken şimdilerde ise olay tersine dönmüş. Nasıl mı? Sigortacılık Genel Müdürlüğü, hem yasal düzenlemeler yaparken hem de sektörle ilgili görüş ve önerileri dinlerken artık direkt şirketlerin yöneticilerini muhatap alıyormuş. Daha önce şirketler adına görüş ve öneriler Türkiye Sigorta Birliği tarafından Sigortacılık Genel Müdürlüğü’ne iletilirken şimdi durum değişmiş!
 
Birçok genel müdür kendi aralarında konuşurken, “Ahmet Genç TSB’ye küsüyor, faturası bize çıkıyor. Bunca işimizin arasında bir de Ankara’ya görüş bildirmek zorunda kalıyoruz” diye yakınıyor. Hatta bir genel müdür dost ortamında, “Böyle giderse TSB’yi tasfiye etsinler, oradaki kadroları da şirketlere dağıtsınlar” diye esprili bir öneride bile bulunmuş.
 
Evet, son günlerde sigorta dünyasının üzerini kaplayan bu huzursuzluk üzerine sektör, dargınlığı bitirecek bir gelişme bekliyor. Ve merak ediyor; herkesin hem kamu hem de özel sektör olarak profesyonel bir ruhla iş yapmaya çalıştığı bir ortamda Sigortacılık Genel Müdürü’nün, nedeni ne olursa olsun, sektörün çatı organı olarak faaliyetlerini sürdüren Türkiye Sigorta Birliği’ne küsme, yani o birliği dışlama, muhatap almama hakkı var mı?
 
Biz de sadece soruyoruz: Sektörün tüm aktörlerinin bir kez daha oturup düşünmesi gerekmiyor mu? 


Etiketler: tsb, Ahmet Genç, Türkiye Sigortalar Birliği
YORUMLAR (13)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Gerçek Sigortacı 29 Aralık 2014 11:20

  İlgili haberi yayınlandığı günden bu tarafa takip ediyorum.Gerçekten bazı yorumları anlamak mümkün değil. Yorumcuların bazıları kişisel hırslarını içi boş bir şekilde kamuoyuna yansıtmışlar. Ortada kamusal bir kurum ve seçimle başa gelmiş bir yönetim kurulu var. Söz konusu yönetim kurulu kanunun kendisine verdiği yetkiyle genel sekreterini atıyor, bildiğim kadarıyla komitelerde de bu atamaya karşı gelen bir şirket yok. Yani sektörün oybirliği ile yaptığı ve eski genel sekreterin ayrılmasının ardından yaklaşık bir yıl geçtikten sonra bir atama yapılıyor. Bugüne kadar da yapılan projeler,çalışmalar herkesçe biliniyor. Zaten bu konuda aksini söyleyen bir yorum da bulunmuyor. Bunlar göz ardı edilerek eski bir kamu görevlisi olan ve kamuda da geçmişi bilinen genel sekreter hakkında bu şekilde içi boş sadece kişisel kızgınlıkla yorumlar yapmak kişileri değil ilgili makamları yıpratır. Sektör için son derece önemli bir makam olması gereken genel sekreterlik makamı her ataması sonunda tartışılan,siyasileşen bir makam olur.Makam sektörün temsil makamı olduğuna göre bir itiraz varsa da söz konusu atama yapılırken veya genel kurulda olmalıdır. Umuyorum bu şekildeki yaklaşımlar sonunda daha büyük yanlış adımlar atılmaz.

 • EMİN SÜMER 18 Aralık 2014 00:00

  Sayın AHMET GENÇ beyefendi,bütün milletimiz adına özellikle kendi ve memleketim adına sizin gibi temiz ve dorukta bir devlet adamını yetiştirmiş Ortahisar/ÜRGÜP halkı adına size ve ailenize selam ve saygılarımızı sunuyorum,bu kadar zaman icerisinde en ufak şaibeli bir durumla karsılaşmamış bir şahsiyetsiniz,cıkarsızsınız,tertemizsiniz,bundan sonraki yasamınızda ise basarılar diliyorum,bir hemseriniz olarak SAYGILARLA

 • Toro17 Aralık 2014 17:19

  AG gerçekten sektöre önemli katkılar sağladı. Özellikle de acenteler bu dönemde güçlendi. MSert herhalde acenteliğe yeni başladıki farkında değil.

 • Sigortacı17 Aralık 2014 16:35

  Sayın Mehmet Kalkavan nezdinde tüm TSB çalışanlarına son yıllardaki başarı çalışmaları ve sektöre verdikleri destek için sonsuz tşk.

 • AD17 Aralık 2014 15:21

  Mehmet Bey' e yapılan yorumlara katılmak mümkün değil. Bilgi ve birikimi ile sektöre katkısı ortadadır. Yıllardır sektörün tanıdığı ve saygı duyduğu bir kimlik. Ltf haksızlık yapmayalım.

 • Toro17 Aralık 2014 09:17

  Gökhan Karasus SGM Genel Müdürü oluyormuş.Bakalım şimdi ne yapacak Birlik?

 • mulayim sert16 Aralık 2014 21:40

  simdiye kadar Ahmet Genc in sektore, ozelliklede acentelere katki yaptigini hic gormedim. Bence fuzuli makam isgali....Hazine niye bunu gorupte daha basarili birini goreve getirmez ki ?

 • Deli Yılmaz16 Aralık 2014 16:52

  Selim bey kardeşim haklı. kendi şirketini yönetemeyenlerden oluşan bir yönetimden daha iyisini yapması beklenmemeli.

 • Deli Yılmaz16 Aralık 2014 15:19

  Liyakata bakmak gerekir bu durumda. Geçmişte ne yapmış diye bakmak gerekir? Bunun dışında Genel Sekreteri hazine beğenmiyor diye tavır alması doğru değil. beğenmek zorunda değilki eğer liyakatı var ise.

 • Deli Yılmaz16 Aralık 2014 15:19

  Liyakata bakmak gerekir bu durumda. Geçmişte ne yapmış diye bakmak gerekir? Bunun dışında Genel Sekreteri hazine beğenmiyor diye tavır alması doğru değil. beğenmek zorunda değilki eğer liyakatı var ise.

 • Selim16 Aralık 2014 14:57

  O koltuk için daha iyisini buldunuz da Kalkavan mı engel oldu.

 • Veli Yılmaz16 Aralık 2014 11:25

  TSB Genel Sekreterinin kariyeri de, birikimi de ortadadır. Sektörün üzerinde anlaşmaya vardığı, Hazine kökenli bir yöneticidir. Çamur at izi kalsın türünden yazılarla sarsılamayacak sağlam bir kişiliği de vardır. Dedikodunun nerede, kimlere yapıldığı da bellidir.

 • Ali Yılmaz16 Aralık 2014 09:11

  Bütün sorunların kaynağı TSB Genel Sekteridir. A. Genç’in buradaki kusuru, Genel Sekreteri derhal görevden almamasıdır. İş bilmeyen, insan ilişkilerinde dedikoduyla hareket eden ve dedikodu yapan biriyle TSB yürütülemez.

Ahmet Genç, TSB’ye küs mü?