Altında resesyon fiyatlaması

Altın, Tayvan üzerinden yaşanan jeopolitik gerginlikler ve küresel çapta daha fazla kabul görmeye başlayan resesyon ihtimaliyle bir ayın en yüksek seviyesine yakın seyrediyor

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 05.08.2022 - 12:39
    Son Güncelleme: 05.08.2022 - 19:32

Altın, ABD-Çin gerginliği ve derinleşen küresel yavaşlamanın güvenli varlıklara talebi artırmasıyla Mart ayından beri en büyük artışını kaydederek bir ayın en yüksek seviyesine yakın işlem görüyor.

Spot altın Perşembe günü yüzde 1,5 yükselirken, Çin’in Tayvan’ı hedef alan askeri tatbikatları art arda üçüncü haftayı da kazançla kapatmaya hazırlanıyor.

Pekin yönetimi bu hafta ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin adayı ziyaret etmesine agresif şekilde tepki vermeyi sürdürüyor.

Ekonomik göstergelerde enflasyonla mücadelenin küresel büyüme üzerinde etkili olacağına işaretler artmaya devam ediyor.

İngiltere Merkez Bankası 27 yılın en büyük faiz artışını gerçekleştirmesi sonrası ülkenin bir yıldan fazla sürebilecek bir resesyona doğru ilerlediğini kaydederken Fed Cleveland Başkanı Loretta Mester ise ABD’de faizlerin yüzde 4 üzerine çıkarılması gerektiğini açıkladı.

Altın, zayıflayan dolar ve düşen ABD tahvil getirilerinden güç bularak 20 Haziran’dan bu yana yüzde 6 değer kazandı. Yatırımcıların dikkati Fed’in sıkılaşma patikasına dair ipuçları verebileceği gerekçesiyle Cuma günü yayımlanacak tarım dışı istihdam verisinde olacak. Bloomberg Ekonomi’nin tahminlerine göre rapor büyük olasılıkla yeni istihdamın Temmuz ayında yavaşladığını gösterecek.

“Güvenli varlık talebi tarım dışı istihdam verisi öncesi altını desteklemeye devam ediyor” diyen Commtrendz Risk Management Services Direktörü Gnanasekar Thiagarajan, “Veri öncesi bir miktar dalgalanma yaşanabilir. Merkez bankalarının resesyon yaşanacağını kabul etmeleri artan tahvil getirileri nedeniyle baskı altında olan değerli metale olan güveni destekliyor” değerlendirmesinde bulundu.Etiketler: ALTIN, RESESYON
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Altında resesyon fiyatlaması