BES'e devletten 2 milyar lira

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bireysel emeklilik için 2014 bütçesine 1 milyar 950 milyon liralık devlet katkısı koyduklarını söyledi.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 27.11.2013 - 06:11
    Son Güncelleme: 25.04.2022 - 09:24
Ocak ayında yürürlüğe giren devlet katkısı ile bireysel emeklilik sisteminde (BES) ivme yakalandığını belirten Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Daha evvel sistemde vergi ayrıcalığı vardı. Bundan bireylerin yüzde 35’i yararlanıyordu. Yüzde 65 teşvik alamıyordu. Devlet katkısı ile her birey istihdam hayatında olsun ya da olmasın teşvikten yararlanıyor” ifadelerini kullandı.
Milliyet'teki habere göre BES’in 10’uncu yıl toplantısında konuşan Babacan, 2014 bütçesine 1 milyar 950 milyon liralık devlet katkısı koyduklarının altını çizdi.
Babacan “Seneye 8 milyar liraya kadar primin dörtte biri devlet tarafından yatırılacak. 8 milyar aşılırsa bu meblağın önü açık. BES ile ilgili kaynağı bütçenin başka kalemlerinden bulmak mümkün. Yani ilave büyümeler olursa sistemde ek ödenek her daim temin edilir” dedi.

Katılımda iki kat artış
Katkı ile birikim yapmanın temel alındığını anlatan Babacan şöyle konuştu: “Ocak ayından bu yana 800 bini aşkın birey BES’e eklendi. Geçen senenin aynı dönemine göre 2 katı aşan bir artış var. Sistemde yer alan bireylerin toplamı 4 milyona geldi. Yakında 4 milyonuncu BES katılımcısını göreceğiz. Burada rakamlar, sektör ve ekonomi yönetiminin bütçe tahminlerini geçiyor. Bu durum her birimizi mutlu ediyor. İtiraf etmeliyim 2013 BES için olumlu. Bu bir deneme dönemiydi, ama 2014 ve 2015 sistemin süratle büyüyeceği, geniş yığınlara hitap edeceği seneler olacak. Böyle bir ortamda devlet tarafının, şirket tarafının görevi, rolü büyük.”

KATILIMCI?SAYISI 4 MİLYONA ULAŞTI

Kıdem tazminatı sisteminin fona dönüşmesi sırasında fonların bireysel emeklilik sistemine (BES) devredilmesi seçeneği üzerinde çalışıldığını belirten Babacan, bu durumda fon için de devlet katkısı sağlayabileceklerini söyledi. BES, 1 Kasım itibariyle 4 milyon katılımcıya yaklaşırken, fon büyüklüğü ise 25 milyar lirayı aştı. Katılımcı sayısı 10 ayda 818 bin kişi artarken, fon büyüklüğündeki artış ise 4.7 milyar lira oldu. Devlet katkısı fon tutarı da 956.3 milyon liraya ulaştı.
BES fonlarının performansını artırmak için fonlardan performansa dayalı kesinti uygulamasının 1 Ocak 2014’ten itibaren uygulanacağını söyleyen Babacan, getirileri ortalamanın altında kalan fonların yönetiminin belirlenecek kriterler çerçevesinde başka portföy yönetim şirketlerine devredilmesinin de önünün açıldığını kaydetti.
Performansı düşük olan fonların başka şirketlere aktarılması için yetki aldıklarını hatırlatan SPK Başkanı Vahdettin Ertaş da, “Performans hesaplamasının nasıl yapılacağı, karşılaştırma ölçütünün ne olacağına dair tebliği karara bağladık, yayımlanmak üzere Resmi Gazete’ye göndereceğiz” diye konuştu.
 


Etiketler: bes, 2014 bütçesi, ali babacan, hükümet katkısı
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
BES'e devletten 2 milyar lira