BES'e otomatik katılım pazarı katlar

Hazine'nin üzerinde çalıştığı 'otomotik katılım' uygulamasıyla Bireysel Emeklilik Sistemi şaha kalkacak

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 27.04.2014 - 10:24
    Son Güncelleme: 27.04.2022 - 21:55
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) gözünü Hazine'nin üzerinde çalıştığı 'Otomatik Katılım-Auto Enrollment' projesine çevirdi. Halen 4.4 milyon kişinin dahil olduğu sistem, otomatik katılım sayesinde üye sayısını katlamayı hedefliyor. Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan da, üzerinde çalışılan otomatik katılımın sektöre umut olduğunu söyledi. Bu sayede sistemin güç kazanacağını ve tasarruf oranı düşük olan Türkiye'nin bu sıkıntısını önemli oranda gidereceğini söyleyen Bostan, beklentilerini şöyle anlattı: "Hazine, kurumsal katılımları daha fazla artırmak ve sistemi tabana yaymak için 'otomatik katılım' uygulaması üzerinde çalışıyor. Taslağa göre, işe yeni başlayan çalışanların bireysel emeklilik sistemine otomatik katılımı sağlanacak. Ancak, sözleşmeyi devam ettirip ettirmemek gönüllülük esasına bağlı."

3 MİLYON KİŞİ SİSTEME GİRDİ
Otomotik katılım, ABD'den sonra ikinci en büyük BES pazarı olan İngiltere'de uygulandı. Ocak ayı itibarıyla sisteme ekstradan 3 milyon kişi geçti. Ülkede otomatik katılıma dahil olan çalışanlar 2017'ye kadar yüzde 1 katkı payı ödüyor. İşveren de çalışan için aynı oranda ödeme yapıyor. 2017'den itibaren ise çalışan yüzde 3, işveren ise 2 ödeyecek.

 TOPLAM KATKI 23.4 MİLYAR TL
 Mehmet Bostan'ın verdiği bilgiye göre, BES 2013'te devlet katkısı teşvikiyle rekorunu egale etti. Toplam katkı payı üretimi, önceki yılın aynı dönemindeki seviyeyi yakaladı. Yılbaşından itibaren katkı payı üretim hacmi 1.6 milyar TL'yi aştı. Böylece toplam katkı payı tutarı 23.4 milyar TL seviyesine ulaştı. Ayrıca yılbaşından itibaren sistemdeki toplam fon büyüklüğü artışı da piyasaların, Türkiye'deki ekonomik ve siyasi istikrarın desteğiyle yüzde 43 arttı. Fon büyüklüğü 2.5 milyar TL artarak, 27.6 milyara çıktı.

VAKIF'IN PAYI YÜZDE 7
Vakıf Emeklilik bu yılın ilk iki ayında 91 milyonluk katkı payı üretimiyle toplamda 1.53 milyarlık tutara ulaştı. Şirketin bu alandaki pazar payı ise yüzde 6.56 olarak gerçekleşti. Fon büyüklüğü 1.76 milyar TL'ye ulaşan şirketin, pazar payı yüzde 6.43 oldu. Katılımcı sayısında ise 10 bin 200 kişilik net artışla toplamda 300 bin kişiye ulaşıldı. Şirket, bu yılın sonunda fon büyüklüğünü 2.5 milyar TL'ye, katılımcı sayısını da 350 binin üzerine çıkarmayı hedefliyor. İbrahim Acar/ Sabah


Etiketler: bes, tasarruf, adnan bostan, vakıf emeklilik
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
BES'e otomatik katılım pazarı katlar