BES'te hedefler aşıldı

Halk Emeklilik Genel Müdürü Nurullah Okur, 10 ayda 800 bine yakın katılımcının bireysel emekliliğe dahil olduğunu söyledi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 21.11.2013 - 05:28
    Son Güncelleme: 14.08.2021 - 23:00
Sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı olarak kurulan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), bu yıl onuncu yılını doldurdu. Üreten, emek harcayan herkesin emeklilik dönemlerini refah içinde geçirmelerini sağlayacak BES, Türkiye’de 27 Ekim 2003 tarihinde başladı. Milliyet'teki haberde Halk Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Nurullah Okur'un BES ile ilgili görüşlei anlatıldı. Okur, sistemin, onuncu yılında en hızlı büyümeyi yaşadığının altını çizdi.
Nurullah Okur sözlerine şu şekilde devam etti: “Emeklilik Gözetim Merkezi'nin ekim sonu verilerine göre, BES'in katılımcı sayısı 3.9 milyona ulaştı ve ocak - ekim arasındaki dönemde 799 bin 528 kişi sisteme yeni giriş yaptı. Geçtiğimiz yıllarda katılımcı sayısı en çok 400 binleri buluyordu. Böylelikle 2013 yılı için ‘Sisteme 500 bin yeni katılımcı girecek’ beklentisi aşılmış oldu. Ayrıca katkı payı tutarında toplamda 20.8 milyar lirayı aşan bir tutara, toplam fon büyüklüğü ise ekim sonu itibarıyla 25.1 milyar liraya ulaştı. BES’ten emeklilik hakkı kazanan katılımcı sayısı da yaklaşık 7 bin kişi olup, 2020 yılında bu sayının yaklaşık 400 bin kişi olacağı öngörülmektedir.”

‘Yıl sonu hedeflerinin % 90'ı şimdiden gerçekleşti’
Halk Hayat ve Emeklilik’in emeklilik sektöründe iyi bir başlangıç yaptığını söyleyen Nurullah Okur banka kanalı sayesinde iyi bir avantaj yakaladıklarını belirtti: “Halk Bankası gibi çok büyük bir banka kanalı ile avantajlı satışları sürdürebilir kıldık. Henüz 1.5 yıl gibi çok kısa bir sürede, sağlanan müşteri portföyü desteği ile, ciddi büyüme rakamları yakaladık. Hem Halk Bankası personeli hem de Halk Emeklilik satış ekibi temsilcileri emeklilik ürünlerimizi en iyi şekilde tanıttı.”
Çalışmaları sayesinde bu yılki hedeflerini aştıklarını söyleyen Nurullah Okur, “Halk Emeklilik olarak yıl sonu hedefimiz 90 bin yeni katılımcıydı. Ekim sonu itibarıyla 80 bin katılımcı adedi ile hedefimizi yüzde 90 gerçekleştirmiş olduk. Bu da demek oluyor ki, yıl sonu gerçekleşenimiz hedefin çok ilerisinde olacak” dedi.
Aynı başarıyı fon büyüklüğünde de yakaladıklarını belirten Nurullah Okur, sözlerine şu şekilde devam etti: “2012 haziran ayında satışa başlanan sözleşmelerimizin bugünkü fon büyüklüğü 300 milyon lirayı geçti. Fon büyüklüğünde yıl sonu hedefin çok üzerinde bir gerçekleşmeyi kasım ayı itibarıyla sağlamış olduk.”


Etiketler:
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
BES'te hedefler aşıldı