BioNTech aşısı Omicron için kısmi koruma sağlıyor

Pfizer aşısının, üçüncü dozunun Omicron varyantını durdurmaya yardımcı olabileceği belirtildi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 08.12.2021 - 12:48
    Son Güncelleme: 08.12.2021 - 16:20

Pfizer Inc.’nin aşısı, üçüncü dozun yüksek oranda mutasyona uğramış omicron varyantını durdurmaya halen yardımcı olabileceğini gösteren laboratuvar deneylerine göre, bu varyanta Kovid-19’un diğer varyantlarına kıyasla daha az bağışıklık sağlıyor.

Güney Afrika’nın Durban kentinde bulunan Afrika Sağlık Araştırma Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, omicronun iki doz Pfizer-BioNTech SE aşısı olan kimselerin ürettiği antikoru nötralize etme seviyelerinde, yaklaşık 2 yıl önce Çin’de ortaya çıkan virüse kıyasla yaklaşık 40 katlık bir azalmaya neden olduğunu buldu.

Laboratuvarın araştırma şefi Alex Sigal, yeni varyant karşısında aşının etkinliğini ölçmeye yönelik deneylerin ilk sonuçlarının çevrimiçi sunumunda yaptığı açıklamada, “Bağışıklık korumasındaki azalma güçlü, ancak bütünüyle bir kayıp yok” dedi.

Sigal, “Aşılarca desteklenen bağışıklıkta daha da ilerleme olacak. İyi bir hatırlatma dozu muhtemelen hastalık ihtimalinizi, özellikle daha ağır bir hastalığa yol açan ağır bir enfeksiyon ihtimalini düşürecektir. Hatırlatma dozu olmayanlar bu aşıyı yaptırmalı ve daha önce hastalığa yakalananlar aşı olmalı” şeklinde konuştu. Bloomberg HT Etiketler: Pfizer, aşı, omicron
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
BioNTech aşısı Omicron için kısmi koruma sağlıyor