Bitcoin bu ülkeyi iflasın eşiğine getirdi

Kripto varlıkların en bilineni ve en değerlisi olarak kabul edilen Bitcoin de yaşanan büyük çöküş yatırımcıların hayatını kabusa çevirdi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 14.05.2022 - 10:21
    Son Güncelleme: 15.05.2022 - 11:42

DIŞ HABERLER SERVİSİ-

Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador kripto piyasasında yaşanan büyük deprem yüzünden iflasın eşiğine geldi.  Haziran’da yabancı yatırımcılara ödeme yapması gereken Latin Amerika ülkesinin mali durumu alarm veriyor.

Kripto varlıkların en bilineni ve en değerlisi olarak kabul edilen Bitcoin  de yaşanan büyük çöküş yatırımcıların hayatını kabusa çevirdi.  Yaşanan sert düşüş kurumsal ve bireysel yatırımcıları uykusuz gecelere mahkûm ederken,  bir ülkeyi de iflasa doğru sürükledi.  Bu ülke Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador’dan başkası değil, elbette…

Yaklaşık 7 milyon nüfusa sahip El Salvador,  geçtiğimiz Eylül ayında ABD dolarının yanı sıra Bitcoin’i de bir uluslararası ödeme aracı olarak kabul ederek finans tarihinde bir ilke imza attı. Ancak El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin oynadığı bu büyük kumarda zarlar istediği gibi gelmemiş görünüyor.

Bukele hükümeti, Twitter'daki Eylül ayında yasal yollardan 105 milyon dolarlık bitcoin satın aldı. Kripto para birimi, o günden bu yana %45 düştü ve ülkenin sahip olduğu resmi varlıkların değeri 66 milyon dolara geriledi.

El Salvador Merkez Bankası’nın elinde bulunan Bitcoin varlıkları sadece 1 hafta içinde 40 milyon değer kaybetti. Bu rakam 15 Haziran’da vadesi dolacak olan 38.2 milyon dolarlık dış borç ödemesinden bile daha büyük bir kayıp anlamına geliyor.   

Kripto varlıklarda yaşanan büyük çöküş Merkez Bankası rezervlerini eritmekle kalmadı, El Salvador ekonomisine duyulan güvene de ölümcül bir darbe indirdi. Yabancı yatırımcıların borçların nasıl ödeneceği konusundaki kaygıları ülkenin dış borçlanma imkanlarını da önemli ölçüde sınırlamış durumda.

El Salvador, bu yıl tahvil sahiplerine 382 milyon dolar borç geri ödemesi yapacak ve bunun 183 milyon dolarlık kısmı Temmuz ayında gerçekleşecek.  

Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin sayesinde uluslararası piyasalardan daha uygun koşullarda 1 milyar dolarlık bir borçlanma gerçekleştirmeyi planlıyordu. Merkez Bankası rezervlerinin 3.4 milyar dolar olduğu bir ülke için oldukça iddialı bir vizyon ortaya koyan Bukele’nin şimdi nasıl bir yol izleyeceğini herkes merak ediyor… Etiketler: BİTCOİN
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Bitcoin bu ülkeyi iflasın eşiğine getirdi