Çin ihracatı beklentilerin üstünde büyüdü

Çin ekonomisi temmuzda beklentileri aşarak 101,26 milyar dolar cari fazla verdi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 07.08.2022 - 10:09
    Son Güncelleme: 08.08.2022 - 07:38

Çin'de ihracat temmuzda beklenenden daha hızlı büyüdü. Bloomberg'in haberine göre beklentilerin üstünde bir performans sergileyen Çin ihracatı, corona virüsü pandemisiyle boğuşan ekonomiye önemli bir destek sağladı.

 
Çin Gümrükler Genel İdaresi'nin (GACC) bugün yaptığı açıklamaya göre ABD doları bazında ihracat geçen yılın temmuz ayına kıyasla yüzde 18 artarak 332,9 milyar dolara ulaştı. Bloomberg'in ekonomistler arasında yaptığı anketteki medyan tahmin yüzde 14,1'di.

Çin'in hazirandaki ihracat büyümesiyse yüzde 17,9 düzeyindeydi.

101,26 MİLYAR DOLARLIK CARİ FAZLA VERİLDİ
İthalatsa hazirandaki yüzde 1'lik artışa kıyasla yüzde 2,3 arttı. İthalata yönelik medyan tahmin yüzde 4 seviyesindeydi. Elde edilen verilere göre geçen ay 101,26 milyar dolarlık bir ticaret fazlası oluştu.

Pinpoint Asset Management'ın baş ekonomisti Zhang Zhiwei, “Çin’in ihracat büyümesi yukarı yönlü yine şaşırttı. Güçlü ihracat büyümesi, iç talep durgunluğu devam ederken zor bir yılda Çin ekonomisine yardımcı olmaya devam ediyor” dedi.

İhracat, Çin'in pandemi sırasında büyümesinde önemli bir faktör oldu. Ancak yavaşlayan küresel ekonomi ve gelişmiş ülkelerdeki yüksek enflasyon gibi artan dış belirsizlikler bu ülkelerin Çin ekonomisine katkılarının bu yıl zayıflayacağına işaret ediyor.Etiketler: ÇİN
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Çin ihracatı beklentilerin üstünde büyüdü