Çin'in en büyük petrol şirketinde hisse satışı planı

Çin'in en büyük açık deniz petrol şirketi Cnooc Çin’de hisse satışıyla 5,4 milyar dolar elde etmeyi planlıyor

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 27.09.2021 - 09:19
    Son Güncelleme: 27.09.2021 - 10:37

Çin’in en büyük açık deniz petrol arama şirketi Cnooc Ltd., New York Borsası’nın (NYSE) bu yılın başlarında firmayı ABD yaptırımlarından dolayı kottan çıkaracağını duyurmasının ardından Çin piyasasında yeni hisse kote ederek nakit elde etmeyi planlıyor.

Cnooc’un Hong Kong Borsası’na yaptığı açıklamaya göre, şirket Şanghay Borsası’na kote yoluyla 35 milyar yuan (5,4 milyar dolar) elde etmeyi öngörüyor.

Şirket 2,6 milyar adede kadar yeni hisse arz edecek ve elde ettiği parayı proje geliştirmede kullanacak, kalan fon ise işletme sermayesi olarak değerlendirilecek.

Bu adım, New York Borsası’nın Şubat ayında Trump yönetiminin firmayı kara listeye eklemesi ve özel izin olmaksızın ABD teknolojisine girişini kısıtlamasının ardından şirketi kottan çıkaracağını duyurması sonrası Cnooc için yeni bir sermaye piyasasının kapısını açıyor. Eski ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Cnooc’u Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki askeri faaliyetlerinin bir “zorbası” olmakla suçlamıştı.

Cnooc, NYSE’nin bu kararı için temyize başvurdu, ancak şirketin hisse kodu NYSE’nin internet sitesindeki listede artık yer almıyor.

İlk yarıda kârını yüzde 221 artırmıştı

Cnooc’un Şanghay piyasasında planladığı arz firmanın sermayesinin yüzde 5,82’sine denk geliyor. Açıklamada, işlemin tamamlanması ile birlikte, bu arz şirketin artırılmış sermayesinin yüzde 5,5’ini temsil edecek.

Düzenleyici kuruluş ve hissedarların onayına bağlı olan bu arz, şirketten yapılan açıklamaya göre, ilk arzın yüzde 15’i kadar ek satış hakkı da içeriyor. Arzı yapılacak hisse senetleri, Hong Kong Borsası’na kote hisseler ile aynı oy, temettü ve getiri haklarına sahip olacak. Citic Securities Co. halka arzın sponsoru ve lideri olacak.

Bu yıl hisseleri yaklaşık yüzde 12 değer kazanan Cnooc, küresel petrol piyasaların pandemiden toparlanması ile birlikte ilk yarı kârını yüzde 221 artırdığını duyurdu. BloombergHT

 
 



Etiketler: CNOOC, HİİSE STIŞI, ÇİN
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Çin'in en büyük petrol şirketinde hisse satışı planı