“Dayanıklılığımızı kanıtladık, sırada hızlı büyüme var”

Salgın döneminde zorluklara karşı dayanıklılığını kanıtlayan Generali Sigorta, yeni CEO’su Sylvain Ducros liderliğinde sürdürülebilirliği koruyup daha hızlı büyüyerek özlenen kârlılığa ulaşmayı hedefliyor

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 10.02.2021 - 14:18
    Son Güncelleme: 13.05.2022 - 20:10

Salgın döneminde zorluklara karşı dayanıklılığını kanıtlayan Generali Sigorta, yeni CEO’su Sylvain Ducros liderliğinde sürdürülebilirliği koruyup daha hızlı büyüyerek özlenen kârlılığa ulaşmayı hedefliyor. Öncüsü oldukları dijital kanalları daha da güçlendireceklerini söyleyen Ducros, acentelerle birlikte başta oto, konut ve tamamlayıcı sağlık olmak üzere büyümeyi hızlandıracaklarını vurguluyor...

Berrin Vildan Uyanık/Akıllı Yaşam Dergisi 

Generali, Türkiye’nin en köklü yabancı sigorta şirketlerinden biri. Uzun yıllar bu pazarda faaliyet göstermesine rağmen bir türlü beklenen büyümeyi ve kârlılığı yakalayamayan Generali Sigorta’nın çiçeği burnunda CEO’su Sylvain Ducros, şirketin yeni hedeflerini Akıllı Yaşam okurları için anlattı...

 

3 ayı aşkın bir süredir Türkiye’desiniz. Generali Sigorta’nın bilançosunu, mali performansını yeterince inceleme fırsatınız oldu mu? Nasıl bir Generali Türkiye ile karşılaştınız?

Türkiye’ye gelmeden önce çok heyecanlıydım. Pazarın çok büyük potansiyeli olduğunu biliyordum. Özellikle genç nüfus, satın alma gücü ve eğitim seviyesinin yüksek olması bunu gösteriyordu. Geldiğimde şirketimizi inceleme fırsatım oldu ve çok güçlü bir ekibe sahip olduğumuzu gördüm. Güçlü bir dijital altyapımız var. Bu da ortaklarımıza ve acentelerimize sağlayacağımız destekler konusunda bize güç veriyor. Geniş bir ürün gamına sahibiz. Motor ve motor dışı branşlarda müşterilerimize sunabileceğimiz çok farklı ve modüler ürünlerimiz var. Farklı opsiyonlarla ve müşteri ihtiyaçlarına göre ürünler sunabiliyoruz.

Evet, bu son dönem biraz zor geçti. Kovid-19 salgını nedeniyle geçen yıl mart ayından bu yana ağırlıklı olarak evden çalışıyoruz. Uzaktan da olsa bütün ekip oldukça yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Dijital tarafta acentelerimize destek olmaya çalışıyoruz. Özellikle bu dönemde dijitalde daha güçlü olmak istiyoruz.

 

Generali Türkiye’nin dijitali ilk kullanan şirketlerden biri olduğunu biliyoruz. Bu alandaki yeni hedeflerinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Dijitali aslında çok kanallı bir dağıtım kanalı olarak değerlendirmek gerekiyor. Görebildiğim kadarıyla Generali Sigorta oldukça yüksek bir dijital kapasiteye sahip. Bu kapasiteyi sürekli geliştirmek ve önderliğimizi korumak istiyoruz. Zaten çok güçlü olan web sitemizi sürekli geliştiriyoruz. Müşteri deneyimini güçlü tutmaya, daha da iyileştirmeye çalışıyoruz. Mobil uygulamamızla özellikle hasar süreçlerinde müşteriye yardımcı oluyoruz. Acente portalımızda, acentelerimizin hem kendi portföylerine hem kendi müşterilerine sunabildiği birçok fırsat var ve bunu sürekli geliştirmeye devam ediyoruz.

Türkiye’ye gelmeden önce Tayland’da bir startup ile çalışıyordum. Buraya geldiğimde Generali’deki kuvvetli dijital kapasiteden çok etkilendim. Bir startup’tan gelip de böyle bir teknolojik altyapıyı görmek oldukça etkileyiciydi. Yeni dönemde de bu alanı geliştirmeye devam edeceğiz. Özellikle salgının etkileri dolayısıyla dijital kanal kullanımı artıyor. Bunun farkındayız ve dijital dönüşümümüze güçlü bir şekilde devam edeceğiz.

Dijital dönüşümden kastımız sadece web sitesi ya da şirketimizin dijital altyapısını güçlendirmek değil acentelerimizi de bu alanda gülcü kılmak, onların dijital yeteneklerini artırmak. Acentelerin müşterilerine ve bize daha kolay ulaşabileceği bir yapıyı kuruyoruz. Salgınla beraber uzaktan etkileşim daha önemli hale geldi. Bu konuyla ilgili farklı çözümler üzerinde çalışıyoruz. Örneğin, uzaktan hasar ekspertizi gibi...

Salgın nedeniyle insanlar artık daha az fiziki etkileşim istiyor. Tabii ki insani dokunuşu da tamamen kaybetmeyeceğiz, bunun önemini biliyoruz.

 Dijitalde şirketlerin başlıca sorunu, bu süreci acenteleriyle birlikte yönetememek. Türkiye’de üretimin yüzde 70-80’i hala acenteler tarafından geliyor. “Hem acentem gitmesin hem de üretimi dijitalden yapayım” diyen şirketlerin çoğu bunu beceremedi. Generali Sigorta bunu nasıl başaracak?

Aslında burada karar verici müşteri. Müşterinin kararında ne biz ne başka bir şey etkili olabilir. Müşteri hangi ürünü nereden ve nasıl alacağına kendisi karar veriyor. Biz müşteriye kendini rahat hissedeceği kanallar oluşturmaya çalışıyoruz. Benim görüşüm, pazarda büyümek ve bu büyümeyi de acentelerle beraber sağlamak. Bu doğrultuda acentelerimize daha fazla dijital araç sunuyoruz. Özellikle de dijitalden gelen talebi karşılamaları için. Aslında dijital dönüşümden müşterilerden ziyade acenteler faydalanacak. Çünkü artık müşterinin beklentilerini daha kolay karşılayabilecekler. Ve müşteriyle daha fazla noktada etkileşim sağlayabilecekler.

Acentelerimizin dijitalleşme süreçleri için daha fazla araç sunarak gerek müşterileriyle iletişim gerekse satış anlamında destek olmaya devam edeceğiz. Sosyal mecralarla ilgili de acentelerimize destek oluyoruz. Onlara sosyal medyada nasıl daha aktif olabilecekleriyle ve sosyal medya kullanımlarıyla ilgili destekler vererek, müşteriyle daha çok noktada etkileşime geçmelerine imkan sağlıyoruz. Bu destekle müşterilerine daha fazla dokunma fırsatı elde ediyor, yeni segmentlere de daha kolay ulaşabiliyorlar. Bu noktada müşteri isterse acenteyi arıyor isterse dijitalden acenteye ulaşıyor.

 

Generali Sigorta’da yıllardır gördüğümüz bir sorun var: İyi bir ekip, iyi ürün, iyi pazar ve acente var ama bilançoya bakıyorsunuz kâr yok. Patronları nasıl mutlu edeceksiniz, bunu aşmanın bir yolu var mıdır?

Öncelikli hedefimiz büyümek ve bir sonraki seviyeye geçmek. Grubumuz ve Generali Sigorta, salgın döneminde gücünü gösterip dayanıklılığını kanıtladı. Gayet de pozitif sonuçlar açıkladı. Aslında bizim için en önemli konu sürdürülebilirlik. Generali Sigorta, Türkiye’deki en köklü sigorta şirketlerinden biri. Bu da sürdürülebilirliğin ve gruptaki beklentilerin karşılandığının en önemli göstergelerinden biri olsa gerek. Tabii bu bizim için yeterli değil. Daha fazla büyümek ve büyümemizi hızlandırmak istiyoruz. Ancak belirttiğim gibi sürdürülebilirlik çok önemli. Sadece bugün değil bundan sonra da Türkiye’de kalıcı olmak istiyoruz.

En önemli stratejilerimizden biri de hem müşterilerimizin hem acentelerimizin yaşam boyu ortağı olmak. Hedefimiz Türkiye pazarının en önemli oyuncularından biri olmak.

 

Bir dönem otoyollar, barajlar, köprüler için teminatlar veriyordunuz. Yeniden bu tür büyük projelerde yer almayı düşünüyor musunuz?

Tabii, fırsat oluştuğunda bu tarz projeleri desteklemeye devam edeceğiz. Ancak öncelikli hedefimiz branş, ürün bazında pozisyonlarımızı güçlendirmek. Özellikle motor branşındaki pozisyonumuzu daha iyi bir noktaya getirmek, konut tarafında da büyüme hızımızı artırmak istiyoruz. Özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık branşında da yavaş yavaş yeni ürünler çıkarıyoruz. Bu tarafta da daha güçlü bir noktaya gelmeyi hedefliyoruz.

 

Sizce Türkiye pazarının avantaj ve dezavantajları neler? İlk 3 ayınızda neler dikkatinizi çekti?

2020 zor bir yıldı. 2019 da zor bir yıl olmuştu. O yıl tüm dünyada bir yavaşlama vardı. Aslında 2020 iyi başlamıştı ama salgın tüm dünyada ekonomiyi olduğu gibi sigorta sektörünü de zorladı. Beklentim 2021’in de zor bir yıl olacağı yönünde. Salgın dünya genelinde ekonomik gelişmeye etkisi devam edecek.

Türkiye ekonomisinin temel taşları konusunda güvenim tam. Burada bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Sektör tarafında da gelişmeler devam edecektir. Şu anda Generali Sigorta, doğru ve modüler ürünleriyle iyi bir pozisyonda konumlanıyor. Bu da aslında bizim gitmek istediğimiz yer. Dijital dönüşüm bize iyi bir rekabet fırsatı veriyor. Sunduğumuz hizmetler biraz daha hızlı büyümemizi sağlayacak. 2021 için sigorta sektörüne güvenim tam. Bu pazarda büyümeye devam edeceğiz.

 

Salgınla birlikte tamamlayıcı sağlık sigortasına talep arttı. Sağlık branşında çıkardığınız, çıkarmayı düşündüğünüz yeni ürünlerin ayrıntılarını öğrenebilir miyiz?

Geçen yıl sağlık tarafında yeni ürünümüzü hizmete sunmuştuk. Bu yıl özellikle tamamlayıcı sağlığa ağırlık vereceğiz. Bu alanda rekabetçi ürünleri rekabetçi fiyatlarla sunarak hızlı büyümek istiyoruz. Diğer branşlara göre daha yüksek potansiyel olduğunu görüyoruz. Sunacağımız farklı opsiyonlarla birlikte büyümemizi hızlandırmayı, tamamlayıcı sağlık branşının en önemli oyuncularından biri olmayı hedefliyoruz.

 

Generali Sigorta müşterileri ve acenteleriniz için nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Türkiye pazarına ve potansiyeline güvenim tam. Bu pazarda büyümek, hem müşterilerimizin hem de acentelerimizin yaşam boyu ortağı olmak istiyoruz. Buradaki en önemli noktalardan biri, ihtiyaç duydukları anda ortaklarımızın, müşterilerimizin, acentelerimizin yanında olduğumuzun bilinmesi. Dijital dönüşüm hem acentelerimiz hem de müşterilerimiz için en önemli noktalardan biri. Acentelerimize verdiğimiz hizmet ve eğitimlerle, modüler ürünlerimizle değişen müşteri beklentilerini en iyi şekilde karşılayabiliyoruz.

 

Biraz da özel hayat diyelim, Türkiye’yi nasıl buldunuz?

3 aydır Türkiye’deyim. Salgın nedeniyle çok fazla gezme imkânım olmadı ama gördüğüm kadarını çok beğendim. Ayrıca yemekleriniz de çok güzel.

 

En çok hangi yemeklerimizi beğendiniz?

Bütün yemekleri sevdim, özellikle de mevsimi olması dolayısıyla balığı. Gördüğüm, tattığım kadarıyla Türk yemekleri oldukça sağlıklı. Her şeyi denemeye çalışıyorum. Et, balık, yan ürünler, hepsi çok güzel.Etiketler: Generali Sigorta, Sylvain Ducros
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
“Dayanıklılığımızı kanıtladık, sırada hızlı büyüme var”