Don hasarı için alarm

TARSİM Genel Müdürü Bora, don hasarı nedeniyle 58 ilden 55 bine yakın ihbar geldiğini, hasat dönemi üreticiye tazminat ödeneceğini söyledi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 14.04.2014 - 04:50
    Son Güncelleme: 11.09.2021 - 00:02
Son dönemde yaşanan don ve dolu nedeniyle Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi’ne (TARSİM) hasar ihbarı yağıyor. TARSİM Genel Müdürü Bülent Bora, 58 ilden hasar ihbarı geldiğini açıkladı. Ağırlıklı olarak Karadeniz’den fındık, Manisa ve Denizli’den üzüm, Malatya ve Kahramanmaraş’tan da kayısı için başvuru aldıklarını belirten Bora, don hasarı nedeniyle bugüne kadar toplam 54 bin 911 adet ihbar geldiğini söyledi.

Bülent Bora, alınan ihbarlar doğrultusunda, hasarın ürün üzerindeki etkisinin net olarak görülebilmesi için geçici tespitler yapıldığını ifade ederek, “Hasat dönemine yakın bir tarihte kesin ekspertiz çalışması yapılacak olup, hasarın ürün üzerindeki etkisi tam olarak tespit edilebilecek, gerçek hasar oranı belirlenecek. Geçici ekspertiz çalışmasının yapılıyor olması nedeniyle tahmini  hasar miktarı  ve tazminat ödeme tutarları şu aşamada belli değil” dedi.

ÜRETİCİ DİKKAT ETMELİ

Bülent Bora, küresel ısınma sonucu iklimsel değişikliklerin arttığına, daha şiddetli boyutta meydana gelen meteorolojik olaylar nedeniyle hasarlarda da artış kaydedildiğine değinerek, Türkiye için stratejik olan, ekonomik değer taşıyan tüm ürünlerin bundan olumsuz etkilediğini kaydetti. Bülent Bora, sözlerini şöyle sürdürdü: “Malatya genelinde etkili olan don olayının başta kayısı olmak üzere meyve ağaçlarında verdiği zarar, kar yağışı ile birlikte gerçekleşen don nedeniyle fındık bahçelerinin olumsuz etkilenmesi, 31 Mart tarihinde meydana gelen don olayının özellikle Manisa ve Denizli’de üzüme zarar vermesi bu durumun somut örnekleri. Tüm bu olaylar, tarım ürünlerinin sigortalanmasının önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Bu sebeple üreticimiz, sigortasını zaman kaybetmeden yaptırmalı ve sigortayı yaptırırken de poliçe son kabul tarihlerini mutlaka dikkate almalı.”

POLİÇE SAYISI ARTTI

Bülent Bora, devlet destekli tarım sigortası çerçevesinde poliçe adedinin 2014 yılının ilk 3 ayında, bir önceki yıla göre yüzde 20 artışla 510 bin adedi geçtiğini, aynı dönemde toplam prim üretiminin 371 milyon lira, devletin katkısının da 206 milyon lira olduğunu sözlerine ekledi.

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

Bora, don ve dolu hasarının tespit çalışmalarının yoğun şekilde ve konusunda uzman eksperler tarafından yapıldığını belirterek, şunları söyledi:
“Hasat dönemine yakın bir dönemde arazide yapılacak olan kesin ekspertiz çalışmaları sonucunda hasar oranları belirlenecek ve tarım sigortasının şartları çerçevesinde de hasar dosyalarına ilişkin incelemeler yapılacak. Buna göre de ödemeye hak kazanan üreticilere tazminatları ödenecek. Geçtiğimiz yıl TARSİM olarak üreticiden toplanan 250 milyon TL’lik prime karşılık, üreticiye 386 milyon TL’lik tazminat ödemesi gerçekleştirdik. Bu yıl da bu rakamın geçilmesi şaşırtıcı olmayacak. Rakam ne olursa olsun sistemin, onu ödeme gücü var.”


Etiketler: Tarsim, don, hasar tespiti, tazminat, üzüm, kayısı
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Don hasarı için alarm