Dünyada enflasyon yükselirken tüketiciler ne yapıyor?

Dünya genelinde enflasyon oranlarının artışı ile birlikte, yükselen fiyatlarla baş etmeye çalışan tüketicilerin para yönetimi uygulamalarına yöneldikleri gözlendi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 03.08.2022 - 00:20
    Son Güncelleme: 07.08.2022 - 21:00

SİGORTA GÜNDEM /ÖZEL HABER 

Hane halkının finansal teknoloji (Fintech) uygulamalarından, özellikle nakit-para yönetimi uygulamalarına olan ilgisinde geçen yılın başından bu yana yüzde 46 düzeyinde artış görüldü. Fintech uygulamaları konusunda uzman bir kuruluş olan, App Radar tarafından yapılan çalışma,  nakit-para yönetimi uygulamalarının , Ocak -  Haziran 2022  ayları arasındaki dönemde altı milyondan fazla yeni kullanıcı kazandığını ortaya koydu.

Bu gelişme, sektörün dört milyondan fazla uygulama indirmesine ulaştığı 2021'deki pandemi koşulları altındaki döneme kıyasla yüzde 46'lık bir artışa işaret ediyor. Kullanıcı sayısındaki artış, tüketicilerin geçim sıkıntısı sırasında paralarını yönetmek için yeni yollar aradıklarını ortaya koyuyor. İçinde bulunduğumuz 2022 yılının ikinci çeyreğinde yaklaşık 2,8 milyon yeni kullanıcı piyasaya girerken, bu durum geçen yılın ikinci çeyreğine kıyasla yüzde yedi daha fazla yeni kullanıcının uygulamaları indirdiğini gösteriyor. Uzmanlarca  söz konusu durumun , Birleşik Krallık enflasyonunun Mart ayındaki yüzde yedi düzeyinden, Nisan 2022'de yüzde dokuzluk bir seviyeye ulaşarak 40 yılın en yüksek seviyesine sıçraması ile  7 Haziran 2022'de petrol fiyatlarının 17 yılın en büyük günlük artışını görmesi sonucu oluştuğu ifade ediliyor.

Sektör uzmanları tarafından yapılan analizlerde,  para izleme işlevine sahip bankacılık uygulamaları, tasarruf ve bütçe oluşturmaya yardımcı olan uygulamalar ve  fırsat karşılaştırma uygulamaları gibi kullanıcılara üç farklı alanda para yönetimi konusunda yardımcı olan 16  farklı uygulama bulunuyor.  Bu incelemeler sonucunda, Bankacılık uygulamaları alanında,  3,8 milyon yeni kullanıcıyla  Revolut, tasarruf ve bütçeleme alanında  131.000 yeni kullanıcı ile Plum , fırsat karşılaştırma uygulamalarında 75.000 yeni kullanıcı ile Money Supermarket ilk sırada yer aldığı görülüyor. 

Dünya genelinde tüketiciler, enflasyonu ve yükselen gıda ve emtia fiyatlarını  kontrol edemezken, parayı nasıl harcadıklarını kontrol etmeye yönelmiş bulunmaktadırlar. Dolayısı ile tüketiciler, finansal teknolojinin sunduğu bir olanağı kullanmaya, her zaman olduğundan daha hızlı bir ivmeyle yönelmiş bulunmaktadırlar. Gelecek yıllarda, dünya genelinde enflasyondaki   artışın devam etmesi, tüketicilerin para yönetimi ile ilgili uygulamaları daha hızlı bir şekilde indireceklerini ve kullanacaklarını gösteriyor.

 Etiketler: enflasyon, para, fintech, birleşik krallık, ekonomi
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Dünyada enflasyon yükselirken tüketiciler ne yapıyor?