Erdoğan: BES'te devlet katkısı yüzde 30'a çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı'ndan sonra ekonomide alınan yeni tedbirleri açıklıyor...

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 20.12.2021 - 20:07
    Son Güncelleme: 20.01.2022 - 15:31

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplatısı ardından yaptığı açıklamada ''Bireysel emeklilik sistemimizin cazibesini artırmak için devlet katkısı oranını yüzde 5 daha artırarak yüzde 30'a çıkartıyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından önemli satır başları şöyle:

"İstanbul'da Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'ni gerçekleştirdik. Kıtanın, önümüzdeki 5 yılda güvenlik, sağlık ve tarım kapasitelerinin güçlendirilmesine yönelik atılabilecek adımları ele aldık. Afrika ile ticaretimizi 5,4 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkardık. Önce hedefimiz, ticareti 50 milyar, ardından 75 milyar dolara çıkarmaktır.

2022 yılı bütçesinin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Oldukça uzun ve zorlu geçen bir süreç oldu. Bu yılki görüşmeler toplam 385 saati aşkın sürmüştür. Bütçöemiz 67 stratejik programla, Türkiye'yi ihracat, yatırım yoluyla büyütmeye katkı sağlayacak. Yeşil Kalkınma Devrimi'na uygun adımları da içeren bütçemiz yenililkçi yönleriyle ön plana çıkmaktadır.

Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz.

Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın 'kur daha yüksek olacak' diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.

Türk lirası mevduat geliri kur altında kalırsa aradaki fark ödenecek.

Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarımıza doğrudan Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verilecek.

Şirketler tarafından yapılacak temettü ödemeleri üzerindeki stopajı yüzde 10'a indiriyoruz.

Devlet iç borçlanma senetlerine talebi artırmak için stopajı sıfıra indiriyoruz.

Bireysel emeklilik sistemimizin cazibesini artırmak için devlet katkısı oranını yüzde 5 daha artırarak yüzde 30'a çıkartıyoruz.

(Asgari ücret kadarki miktardan damga ve gelir vergisi alınmaması) Memurları da bu kapsama dahil ederek fiilen aldıkları ücretlerin artmasını sağlıyoruz."Etiketler: bes, erdoğan
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Erdoğan: BES'te devlet katkısı yüzde 30'a çıktı