Fitch'ten şok sigorta raporu

Fitch: Türk sigorta şirketleri son 10 yılın en zorlu faaliyet ortamlarından biri ile karşı karşıyalar.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 20.06.2022 - 14:08
    Son Güncelleme: 27.06.2022 - 15:14

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk sigorta şirketlerinin son 10 yılın en zorlu faaliyet ortamlarından biri ile karşı karşıya olduklarını bildirdi.

Fitch bugün yayınladığı raporda, Türk sigorta şirketlerinin karlarının ve sermaye yeterlilik seviyelerinin 2022-2023 döneminde ağır baskı, gerilim altında kalacağını öngördüklerini vurguladı.

Makroekonomik kötüleşme, artan enflasyon ve motorlu taşıtlar sigortasında fiyat sınırlamasının bazı sigortacıları regülasyonlarda belirlenmiş minimum borç ödeme yeterliliği seviyesinin altına itebileceğini belirten Fitch, "Bu durum Türk sigorta şirketlerini sermaye artırmaya veya daha güçlü rakipler tarafından satın alınmaya zorlayabilir" dedi.

Türkiye'de enflasyonun 2022 sonunda yüzde 60 ve 2023 yılında yüzde 55 olmasını bekleyen Fitch, "Enflasyonun böyle çok yüksek seviyelerde kalmaya devam etmesinin sigortacılar üzerinde ciddi negatif ettileri olacak, maliyetleri yukarı itecek ve rezevrlerde açıklara yol açacak" tespitinde b.ulundu.

Fitch, yüksek enflasyonun tüketicilerin harcanabilir gelirlerini azaltacağını, sigorta satın alma kabiliyetlerini düşüreceğini ve sigortacıların fiyatlarını maliyetlerde yaşanacak artışı karşılamak için yeterli olacak kadar artırmalarının muhtemel olmayacağını da öne sürdü.Etiketler: Fitch, sigorta
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Fitch'ten şok sigorta raporu