Getirisi düşük fona denetim

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Bostan, SPK’nın, BES'te yıllık ortalama net getirinin altındaki fonların denetlenmesine yönelik çalışma yaptığını söyledi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 25.11.2013 - 03:56
    Son Güncelleme: 21.02.2022 - 12:17
VAKIF Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, getirisi düşük emeklilik fonlarının sıkı denetleneceğini açıkladı.
Hürriyet'teki habere göre, Bostan, emeklilik şirketlerinin önceki yıllarda fiyatlandırma ve fon performansı olmak üzere temelde iki gösterge üzerinde rekabet ettiklerini, ancak bu senenin başında yürürlüğe giren yeni sistemle birlikte, hem fon işletim hem de şirket yönetim gideri kesintilerinin ciddi oranlarda aşağıya çekildiğini belirterek, emeklilik şirketlerinin marjlarının düştüğünü ve sunulan fiyatların birbirine çok benzer seviyelere geldiğini kaydetti. Bostan, şirketlerin şu anda fon yönetimi performansında rekabet ettiklerini ifade ederek, emeklilik şirketlerinin en önemli gündem maddelerinden birinin fon yönetim performansını artırmak olduğunu vurguladı.
Mehmet Bostan, bireysel emeklilik sistemindeki fon getirilerinin sürekli tartışılan bir konu olduğuna dikkat çekerek, “Bu konuda çok çeşitli yorumlar mevcut fakat en popüler olanlarından biri de getirilerin düşük olduğu ve memnuniyetsizlik oluşturduğu. Hatta bu konuda Sermaye Piyasası Kurumu (SPK) da bir çalışma yaptı ve yıllık ortalama net getirinin altında kalan fonların; belirlenecek kriterler çerçevesinde, sıkı bir şekilde denetleneceğini belirtti. Bu konuda yapılan son açıklamalar, ilgili kriterlerin belirlenmekte olduğunu ve çok da uzak olmayan bir zamanda yürürlüğe girebileceğini gösteriyor” dedi.

OECD ÜLKELERİNDE İLK SIRADAYIZ

Mehmet Bostan, bireysel emeklilik sisteminin bir fon sistemi olduğunu, sistemdeki fonların performansının hem yurtiçi hem de global manada çeşitli gelişmelerden etkilendiğini belirterek, şunları söyledi:
“Dolayısıyla fonların getirilerinden bahsederken diğer ülkelerdeki sistemlerin getirileriyle karşılaştırmak gerekiyor. 2012 yılsonu itibariyle OECD ülkeleriyle bir kıyaslama yapacak olursak, ülkemizdeki getirilerin çok iyi bir noktada olduğunu görebiliriz. OECD ülkelerindeki bireysel emeklilik sistemlerinin son 5 yıllık ortalama nominal getirilerinde Türkiye, yüzde 11,6’lık getiriyle birinci sırada bulunuyor. Reel getiri açısından ise Danimarka ve Hollanda’nın ardından üçüncü sırada yer alıyor. Son bir yıllık reel getiride ise Türkiye, yine tüm OECD ülkeleri arasında üçüncü sırada geliyor.”

FONLAR YÜZDE 85 BÜYÜDÜ

Mehmet Bostan, emeklilik fonları büyüklüğünün Gayri Safi Milli Hasıla’ya (GSMH) oranının OECD ülkelerinde ortalama yüzde 77, Türkiye’de ise henüz yüzde 2’ler seviyesinde olduğuna değinerek, emeklilik fonlarının son on yıllık gelişimine bakıldığında OECD ülkelerinde fon büyüklüklerinin ortalama yıllık yüzde 7,2 büyüdüğünü, Türkiye’de ise büyümenin yüzde 85 olduğunu söyledi. Mehmet Bostan, bireysel emeklilik sisteminde özellikle 2013 yılbaşı itibariyle katılımcılara sağlanan yeni avantajlar ve devlet katkısı ile birlikte sektörün altın çağını yaşamaya başladığını da ifade ederek, şunları söyledi: “Yakalanan bu ivmenin ileriki yıllarda sistemin bilinirliliğini arttırmasını ve kişilere tasarruf alışkanlığı kazandırmasını bekliyoruz. Başka hiçbir yatırım aracında sunulmayan yüzde 25 devlet katkısı ile sistem, daha sosyal bir yüz kazandı, toplumun farklı kesiminden birçok kişiye sistemin sağladığı olanaklardan eşit şekilde faydalanma imkânı sağlandı.”

Fon büyüklüğü 25 milyar TL’yi aştı

VAKIF Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, 2013 yılındaki katılımcı sayısı artışı açısından beklentilerin karşılandığını, hatta beklenilen rakamların üzerine çıkıldığını belirterek, şunları söyledi: “İlk on ay sonunda bireysel emeklilik sistemine katılımcı sayısı beklentilerin de üzerinde artış göstererek 3,96 milyon kişiye ulaştı. Böylece yılbaşından bu yana sistemdeki net katılımcı sayısı artışı 839 bin kişi olarak gerçekleşti ve geçen yılın aynı dönemine göre iki katın üzerinde bir artış sağlandı. Katkı payı tutarında ise yılbaşından itibaren geçen yılın bir buçuk katı hacminde 4,9 milyar TL’lik bir üretim hacmine ulaşıldı.
Bu üretimle toplamda 21,1 milyar TL’lik bir tutara ulaşıldı. Toplam fon büyüklüğü ise yılbaşından beri yüzde 23 büyümeyle
25 milyar TL’yi aştı.”


Etiketler: emeklilik fonları, mehmet bostan, Vakfı Emeklilik, spk
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Getirisi düşük fona denetim