Halkbank işçilerinin eyleminde bir gazeteci gözaltına alındı

İstanbul Ataşehir Finans Merkezi’ndeki Halkbank Plazası’nın inşaatında çalışan işçiler, tazminat ve mesai ücretlerini alabilmek için Emlak Konut GYO önünde eylem yaptı

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 12.08.2022 - 17:18
    Son Güncelleme: 13.08.2022 - 10:00

Çevik kuvvet polisleri, haklarını arayan işçilerin etrafını barikatlarla çevirdi. Polis, tepki gösteren sendika temsilcileri ve üyelerini gözaltına aldı.

İstanbul Ataşehir Finans Merkezi’ndeki Halkbank Plazası’nı yapan YDA GROUP bünyesinde çalışan işçiler, kıdem tazminatları ve ihbar tazminatları ile fazla mesai ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle bugün eylem yaptı.

Sloganlar atarak Ataşehir’de bulunan Emlak Konut GYO önüne giden DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş ve İnşaat-İş sendikalarına üye işçiler, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve haklarının teslim edilmesi için direniş başlattı.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabında görüntülü paylaşımlar yapan Dev Yapı-İş Sendikası, eylem sırasında sendika temsilcileri ve üyelerinin ters kelepçe yapılarak gözaltına alındığını duyurdu. 

Eylemi takip eden gazeteci Zeynep Kuray gözaltına alındı. Kuray sosyal medya hesabından duyurdu.

DİSK Basın-İş’in konuya ilişkin açıklamasında, “İnşaat işçilerinin hak gasplarına karşı eylemini takip eden üyemiz Zeynep Kuray gözaltına alındı. Emek mücadelesinin sesini gazetecileri gözaltına alarak susturamazsınız. Arkadaşımızı derhal serbest bırakın!” dendi.

İnşaat işçilerinin hak gasplarına karşı eylemini takip eden üyemiz Zeynep Kuray gözaltına alındı. Emek mücadelesinin sesini gazetecileri gözaltına alarak susturamazsınız. Arkadaşımızı derhal serbest bırakın!

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) açıklamasındaysa şu ifadeler kullanıldı:

“Emlak Konut önünde anayasal hakkını kullanarak eylem yapan, parasını isteyen 10 inşaat işçisi için utanmadan bu kadar polis toplamışsınız, bir de emekçinin sesini duyuran Zeynep Kuray’ı gözaltına alıyorsunuz. Meslektaşımızı derhâl serbest bırakın.”



Etiketler: Emlak Konut GYO, İstanbul Ataşehir Finans Merkezi
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Halkbank işçilerinin eyleminde bir gazeteci gözaltına alındı