"Hayat dışında yüzde 16,5’ten fazla büyüdük"

İlk üç ayda hayat dışında yüzde 16,5’ten fazla büyüdüklerini söyleyen Groupama Sigorta Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cevdet Altuğ'a göre, sağlıkta sigortalı sayısının artması, kaskoda ise prim artışı nedeniyle bu iki branşta büyüme sürecek

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 16.04.2021 - 12:52
    Son Güncelleme: 03.08.2022 - 18:15

Global arenada Türkiye dahil 10 ülkede faaliyet gösteren ve sigorta sektöründe köklü bir mirasa sahip Groupama Sigorta'nın satıştan sorumlu genel müdür yardımcısı Cevdet Altuğ, Groupama Sigorta olarak bu yılın ilk üç ayında hayat dışı branşlarda yüzde 16,5’ten fazla büyüdüklerini söyledi.

Sigorta Gündem'e özel röportaj veren Groupama Sigorta Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Altuğ, "Bireysel sağlık branşında gösterdiğimiz yüzde 15’lik ve kasko branşında gösterdiğimiz yüzde 10’luk büyüme ile bu branşlarda ilk 10 şirket arasında yer alıyoruz" dedi. Altuğ, sağlığa yönelik hassasiyetin sürdüğünü ve otomobil ile hafif ticari araç satışlarının yılın ilk üç ayında bir önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 60 arttığını kaydetti. Sağlık ve kasko branşlarında büyümenin devam edeceğini düşündüğünü belirten Altuğ'a göre bu büyüme, "sağlık branşında sigortalı sayısının artmasından, kaskoda ise prim artışından kaynaklanıyor."

Groupama Sigorta Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cevdet Altuğ'un sektörün sorunlarını, şirketin büyüme hedeflerini ve pandeminin sektöre etkilerini anlattığı Sigorta Gündem'in özel röportaji şöyle:

 

Sigorta sektörü açısından yıl nasıl başladı? Sektör hangi alanlarda büyüdü?

Kaskodaki prim üretimi yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26,5 seviyesinde artış gösterirken bu oran trafik sigortalarında geçen yılla aynı seviyelerde kaldı.

Zorunlu branşlarda yani özetle trafik ve DASK’ta hem poliçe sayısı hem prim üretimi olarak geçen seneye göre büyük bir değişiklik olmadı. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nda sigortalı sayısında yüzde 40 artış olurken kaskoda da prim üretiminde yüzde 26,5 oranında artış oldu.

Sağlığa yönelik hassasiyetin sürdüğünü ve otomobil ile hafif ticari araç satışlarının yılın ilk üç ayında bir önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 60 arttığını göz önüne alarak sağlık ve kasko branşlarında büyümenin devam edeceğini düşünüyorum. Bu büyüme sağlık branşında sigortalı sayısının artmasından, kaskoda ise prim artışından kaynaklanıyor

"Phygital pazarlama kavramı daha da önemli hale geldi"

Pandemi süreci sektörü nasıl etkiledi? Bu süreçte ne tür yeni iş yapma alışkanlıkları geliştirdiniz?

Bu konu gündemdeki yerini bir yıldan beri koruyor. Pazara baktığımızda pandeminin şirketler, dağıtım kanalları ve müşterilerin birbirleriyle ilişkilerini önemli ölçüde etkilediğini görüyoruz. Dijitalleşme çok hızlandı ama bununla birlikte yüz yüze iletişimin değeri daha iyi anlaşıldı. Fiziksel ve dijital pazarlama dünyalarının doğru şekilde bir araya gelmesinden oluşan 'Phygital' pazarlama kavramı daha da önemli hale geldi. Bu yöntem fiziksel ile dijital deneyimleri harmanlayarak tüketiciye en doğru yoldan ve ölçümlenebilir şekilde ulaşmayı sağlıyor. Bu bence olumlu bir gelişme.

Elbette fiziksel olarak bir arada olamamak, var olan iş yapma şekillerini dönüştürmek hiç kolay değil. Bununla birlikte Groupama Sigorta olarak sahip olduğumuz dijital altyapı ve çevik yönetim anlayışı sayesinde biz bu sürece oldukça hızlı adapte olduk. Şirket olarak dijitalleşme adımlarımızı salgından çok daha önce atmaya başlamıştık. 2018 yılında pilot projeyle evden çalışma uygulamasını hayata geçirmiştik. 2020 yılının başında çalışanlarımızın neredeyse yarısı haftada bir gün evden çalışıyordu. Tabii bu süreçte tüm teknik alt yapı, siber güvenlik ve iş sağlığı önlemlerini eksiksiz yerine getirdik. Bu sayede Mart 2020’de ülkemizde ilk Covid-19 vakasının görülmesinin ardından uygulanmaya başlanan evden çalışma sistemine çok daha önceden hazırdık. 19 Mart 2020 itibarıyla çalışanlarımızın %95’i mesailerine evden devam etmeye başladı. Fiziksel olarak bir arada olamasak da online kanallar üzerinden tüm çalışanlarımızla sürekli bir aradayız. Acentelerimizin ise her an yanındayız. Saha ziyaretlerimize ara vermedik ve Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemlere uyarak acentelerimizle iletişimimizi sürdürüyoruz.

7/24 Doktorum hizmetimiz ile sigortalılarımız bilgisayarları üzerinden online olarak doktorlarla birebir görüşebiliyor, laboratuvar sonuçlarını doktorlarla birlikte değerlendirip, alanında uzman doktorlardan görüş alabiliyorlar. Ürünümüzün önemli bir ihtiyaca yanıt verdiğine inanıyoruz.

İş süreçlerimizde ise dijital yeniliklerimizle fark yarattığımızı söyleyebilirim. İlk olarak en önemli paydaşımız olan acentelerimizin işlerini kolaylaştırabilecek adımlar attık. Acentelerimizin ihtiyaçları paralelinde AnkaCep uygulamasını hayata geçirdik. AnkaCep sayesinde acentelerimiz zaman ve mekan fark etmeksizin işlemlerini akıllı telefonları üzerinden rahatlıkla yapabiliyorlar. AnkaCep’i geliştirirken verimliliği artırmak için farklı ve ileri bir teknoloji kullandık. Acentelerimiz de çok memnun kaldı.

Tüm bu uygulamalarla birlikte acentelerimize özel geliştirdiğimiz 'İzle&Keşfet' kanalımızı da aktif olarak kullanıyoruz. Bu kanalda yeni ürünler, kampanyalar, branşlar özelinde yaptığımız çalışmaları videolu içeriklerle besleyerek acentelerimizle paylaşıyoruz.

Bu süreçte global bir şirket olmanın avantajları ya da dezavantajları oldu mu?

Groupama, Türkiye dahil olmak üzere toplam 10 ülkede faaliyet gösteren uluslararası bir grup. Grubumuzun Çin’den Tunus’a uzanan, Avrupa’yı kapsayan oldukça geniş bir coğrafyada faaliyet göstermesi salgın döneminde bize büyük ölçüde avantaj sağladı. Biliyorsunuz, pandemi her ülkede aynı anda ve aynı hızda gelişmedi. Ayrıca sigorta pazarının salgından etkilenme seviyesi ve gösterdiği tepkiler de ülkeler bazında birbirinden oldukça farklıydı. Sonuç itibarıyla Groupama Grubu’nun faaliyet gösterdiği her ülkeden gerek pandemi sürecinin yönetimi gerekse bu dönemde sigorta faaliyetlerinde alınabilecek aksiyonların öngörülebilmesi anlamında farklı bir salgın deneyimi sağlanmış oldu. En çarpıcı örneği ele alalım: Bildiğiniz gibi salgın Çin’de başladı ve Groupama’nın Çin’de şirketi var. Bu şirketin salgında edindiği deneyiminin Grubun diğer şirketleri için paha biçilmez değerde olduğu tartışılmaz. 

"Fiziksel temasımızı tamamen yitirmedik"

Satıştan Sorumlu GMY olarak evden online olarak işler yürüyor mu?

Pandemi döneminde şirket olarak ciddi önlemler aldık ve şirketimizde çalışan sayısını minimum seviyeye düşürdük. Ben sorumluluklarım gereği yoğun kısıtlama dönemleri dışında daha fazla ofiste bulundum. Groupama Sigorta olarak salgına rağmen acentelerimizle olan fiziksel temasımızı tamamen yitirmedik. Covid-19 önlemleri kapsamında maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak acentelerimizle görüşmelerimize devam ediyoruz. Bununla birlikte online kanalları da tüm satış ekibi olarak aktif bir şekilde kullanıyoruz. Ekip içi koordinasyonumuzu online kanallar üzerinden kuruyor ve iş süreçlerimizde herhangi bir aksama yaşamıyoruz.

Groupama Sigorta yılı nasıl geçiriyor?

Yılın ilk 3 ayında hayat dışı branşlarda yüzde 16,5’ten fazla büyüme gösterdik. Bireysel sağlık branşında gösterdiğimiz yüzde 15’lik ve kasko branşında gösterdiğimiz yüzde 10’luk büyüme ile bu branşlarda ilk 10 şirket arasında yer alıyoruz. Verimli bir yıl geçirdiğimizi ve sürdürülebilir kârlılık odağında çalışarak gelişmeye devam edeceğimizi söyleyebilirim. 

Groupama Sigorta’nın daha çok hangi branşlarda büyüme planları var? Bu branşlarda büyümek için neler yapacaksınız?

Elementer sigorta branşlarında sürdürülebilir büyüme hedefimiz var ve bunu yıllardır gerçekleştiriyoruz. Kasko, sağlık, konut ve iş yeri sigortaları önceliğimiz diyebilirim. Bu alanlarda büyümek için hem konvansiyonel hem de dijital kanalları kullanıyoruz. Bir numaralı paydaşımız olan acentelerimizle ürünlerimizi buluşturuyor ve farkımızı anlatıyoruz. Bu branşlar özelinde satış stratejilerine ek olarak projeler de geliştiriyoruz.

"Kasko'da 8'inci sıradayız"

Kasko ve trafik sigortalarında prim üretim oranınızın toplam prim üretimine oranı nedir? Bu alandaki hedefiniz nedir?

Yılın ilk iki ayındaki verilere göre, kasko ve trafik sigortalarındaki prim üretimimiz toplam hayat dışındaki üretimimizin yaklaşık yüzde 35’i seviyesinde. Kasko branşında pazarda 8. sırada yer alıyoruz.

Dünyanın en büyük otomobil gruplarından olan ve Peugeot, Citroen, DS ve Opel’i bünyesinde barındıran PSA ile 2021’de anlaşma imzaladık. Skoda’yla anlaşmamız var. Benzer projeler ve otomotiv sektörünün performansına bağlı olarak bu branşlarda pazar payımızı korumayı hedefliyoruz. Ayrıca, kaskoda katma değerli hizmet sunmak amacıyla fiyatlamayla ilgili CRAINE(kasko sigortalarında iyi risklerin yenileme oranının maksimum seviyeye getirilmesi) yapay zekâ projesi geliştirdik. Kaza oranı düşük olan kasko poliçesine sahip müşterilerimize kişiselleştirilmiş yenileme fiyatını yapay zekâ vasıtasıyla sunmaya başladık. Müşterilerin davranışları ve acentelerin ihtiyaçları, burada öncelik verdiğimiz konuların başında geliyor. Kasko yenileme fiyatlamasında geliştirdiğimiz yapay zekâ uygulamamızla süreçlerde önemli bir avantaj sunmaya başladık. Kasko yenileme oranımız bu uygulamanın da etkisiyle önemli oranda arttı.

"Dijital asistan ve cep uygulaması başlattık"

Son yıllarda hangi branşlara yönelik ne tür ürünler geliştirdiniz?

Bireysel sigortalardan başlarsak Groupama Sigorta’nın ürünlerinin oldukça kapsamlı olduğunu söyleyebilirim, poliçelerimiz müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu tüm teminatları içeriyor. Üstelik ürünlerimizi düzenli olarak revize ediyor ve iyileştiriyoruz. Bu nedenle Groupama Sigorta olarak sadece hasar anında değil her zaman müşterilerimizin yakınında olmamıza olanak veren hizmetlerimizle fark yarattık. Pandemi döneminde de dijitalleşme faaliyetlerine hız vermemiz sayesinde yeni hizmetler geliştirdik ve geçmiş yıllarda hayata geçirdiğimiz uygulamalarımızı da güncelleme fırsatı bulduk.

Örnek olarak ilk aklıma gelen, son dönemlerde geliştirdiğimiz ve salgın döneminde müşterilerimizin risk almasını engellemeye yönelik Video Ekspertiz hizmeti. Bu hizmeti kasko, konut ve iş yeri poliçesi sahibi olan sigortalılarımızın hasar tespit işlemlerini fiziksel temas olmadan online yaptırabilmesi için hayata geçirdik. Bunun yanı sıra yeni dijital asistanımız Gupi’yi “Gupi’ye Sor!” sloganı ile poliçe sahiplerimizin kullanımına sunduk. Müşterilerimiz Gupi’ye sorarak dosya sorgulama, poliçe bilgileri, anlaşmalı sağlık kurumu bilgisi ve tamir servisleri öğrenme gibi birçok konuda hizmet alabiliyorlar. Sigortalılarımıza olduğu kadar sahaya, dağıtım kanallarımıza da yakın olmak istiyoruz. Bu amaçla acentelerimiz için AnkaCep uygulamasını hayata geçirdik. 2020 yılında acente memnuniyet oranımızın yüzde 90’a yükselmesinde bu uygulamaların da önemli etkisi oldu. CRAINE uygulamamız ile de müşterilerimize yapay zekâ kullanımıyla kişiselleştirilmiş poliçe yenilemeleri sunduk. Bu uygulama sayesinde tahmin, fiyat simülasyonu, risk modelleme ve mikro segment analizlerini kullanarak acentelerimizin poliçe yenileme oranlarının yükseltilmesini amaçlıyoruz.

"2.264 sağlık kuruluşuyla anlaşmamız bulunuyor"

Sağlık sigortalarında büyüyor musunuz, bu branştaki planlarınız nedir?

2020 yıl sonunda sağlık branşında prim üretimimiz bir önceki yıla göre yüzde 15,5 seviyesinde artış göstermişti. Bu yılın ilk iki ayında da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9’luk bir büyüme gerçekleştirdik. Burada en az finansal performans kadar önemli olan bir diğer konu, sigortalılarımızın yanında yer almak. Bunu da 7/24 Doktorum hizmetimizle başardığımızı düşünüyorum, çünkü 2020 yılında bu hizmetimizin kullanım oranı 4 kat arttı.

Sağlık branşında anlaşmalı kurum sayımızı da her geçen gün arttırıyoruz. Şu anda 2.264 sağlık kuruluşuyla anlaşmamız bulunuyor ve bunların 434’ü hastane. Ek olarak, buradaki süreçlerimizi de iyileştirmeye odaklandık. Sigortalılarımızın sağlık işlemlerinde oluşan provizyon sürecindeki bekleme sürelerini de maksimum 5 dakikaya düşürdük.

Son dönemlerde sağlık sigortaları üzerinde detaylı çalışmalar yapıyoruz. Sağlık ürünlerimiz oldukça geniş kapsamlı. Bu bağlamda daha çok satış sonrası hizmetlerde gelişmeyi hedeflediğimizi söyleyebilirim. Örneğin sağlık sigortalılarımıza yönelik web sitemizdeki online şubede ve mevcut mobil uygulamamız Healpy’de çeşitli geliştirmeler yapmak suretiyle müşterilerimize daha iyi hizmet sunmak istiyoruz.

"Müşteri bulmak kolay değil"

Size göre şu anda sektörün en büyük sorunu nedir?

Türkiye’de sigorta sektörünün en önemli sorunu bireylerin sigorta bilincinin ve dolayısıyla sigorta alımına yönelik iştahının düşük olması. Pek çok kişi için sigorta öncelikli bir ihtiyaç değil. Bu nedenle yeni müşteri bulmak kolay olmuyor. Maalesef başımıza gelmedikçe sigortaya ihtiyaç duymuyoruz. Son donemde yaşamakta olduğumuz ve artık hayatımızın bir parçası haline gelen iklim olayları ve depremler sigortanın önemini bize bir kere daha hatırlattı.

Sektör olarak sigorta bilincinin ve dolayısı ile penetrasyonun arttırılması için çalışmamız gerekiyor. Groupama olarak bu konuda acentelerimiz, sigortalılarımız ve potansiyel sigortalılarımız ile kurduğumuz iletişim dilinin sade, yalın ve anlaşılır olmasına özen gösteriyoruz.

"KOBİ ve esnafın sigorta konusında daha bilinçli olacaklarını düşünüyorum"

İçinde bulunduğumuz durum KOBİ veya esnafların sigortaya bakışını nasıl etkiledi?

Salgın döneminde maalesef en çok KOBİ ve esnaf etkilendi. Restoranlar, oteller, turizm sektörü doğrudan zarar gördü. Bu durum son derece üzücü. Bu zor dönemin ardından KOBİ ve esnafın sigorta konusunda daha bilinçli olacaklarını düşünüyorum.

Faaliyetleri esnasında gerçekleşecek riskleri en aza indirgemek için KOBİ ve esnaflarımızın sigortacılık ürünlerini tanıması, bilmesi ve kullanması gerekiyor. Salgın önlemleri nedeniyle çalışmaya ara veren ve bir dönem boş kalan kuruluşlara ait tesislerin hırsızlık, yangın gibi risklere açıklığı arttı. Her türlü sigorta ihtiyacını karşılamaya yönelik teminatlar içeren KOBİ paket poliçelerimizle bina, makine, demirbaş, tesisat vb. tüm maddi değerlerine yangın ve doğal afet risklerine karşı teminat veriyoruz. Bunun yanında bu tür risklerin oluşması durumunda eğer işletme üretime ara vermek zorunda kalırsa, ortaya çıkabilecek mali kayıplar ve kârdaki değişim de teminat altına alınıyor. İşletmelerdeki makine ve elektronik cihazların arızası ile işletmeye ait malların nakliyesi esnasında oluşabilecek riskler konusunda da KOBİ’lerimizin yanında oluyoruz. Yine bu kapsamda işletmenin faaliyeti sırasında oluşabilecek her türlü sorumluluk riski ve çalışanların yaşayabileceği iş kazaları vb. riskler de yer alıyor.

 Etiketler: Groupama Sigorta
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Hayat dışında yüzde 16,5’ten fazla büyüdük