Insurtech'in dalgalı denizinde sigorta şirketleri tam yol gidebilecekler mi?

Zaman ufkunda, geriye ve ileriye baktığımızda, Insurtech'in dört ana dalgasını ve her dalganın da sigorta sektörünü yeni bir yöne yönlendirdiğini görüyoruz

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 21.04.2022 - 01:18
    Son Güncelleme: 21.06.2022 - 13:11

SİGORTA GÜNDEM/DIŞ HABERLER 

Zaman ufkunda, geriye ve ileriye baktığımızda, insurtech'in dört ana dalgasını ve her dalganın da sigorta sektörünü yeni bir yöne yönlendirdiğini görüyoruz. Sigortagundem.com'un derlediği bilgilere göre, Insurtech’in yakın geçmişten günümüze kısa bir zaman dilimi içinde sigorta sektörü açısından trendleri belirleyen dalgalanmalar yaşadığı görülmekte.

INSURTECH'İN İLK DALGASI: YENİ TEKNOLOJİLER VE YENİ ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

İlk dalgada Insurtech geliştiricileri, müşterilerin geleneksel sigorta şirketleri ile çalışırken yaşadığı sorunları çözmeyi amaçlayan yeni çalışma yöntemleri tasarlayarak, teknoloji ve verilerin yenilikçi kullanımında öncü oldular.

Aslında, dünyanın her yerinde, müşterilerin sigorta şirketleri ile yaşadığı tüm sorunlar temelde, "basitlik" ve "kişisel olma" ile ilgili. Temel sorunlar, sigorta şirketlerinin faaliyetlerinde operasyonel mükemmelliği sağlamaları ile ilgili.  Belki de insurtech geliştiricilerinden,   sadece birbölümünün önemli bir pazar payı elde etmeyi başarmasının nedeni de budur. Görünüşe göre, yalnızca operasyonel sorunları çözmeye odaklanmak, sürdürülebilir bir rekabet avantajı yaratmak için yeterli değil, operasyonel mükemmelliğin de çözülmesi gerekli.

Insurtech de sonuca giden geliştiriciler, yalnızca sorunlu noktaları çözmekle kalmayıp, bunun üzerine gerçekten ayırt edici yeni bir iş modeline sahip olanlardır. Başarılı bir iş modeline sahip yeni bir girişim olan Lemonade, yapay zeka (AI) uygulamaları ile davranışsal ekonominin kurallarını  yeni geliştirdiği  modelinde  birleştirebilme başarısını göstermiştir.

INSURTECH'İN İKİNCİ DALGASI: YENİ VERİ AKIŞLARI

 Yeni veri akışlarının potansiyelini keşfedenler, bu potansiyeli sigorta sektöründe fiyatlandırmaları iyileştirmek, müşteri şikayetlerinin çözüm süreçlerini otomatikleştirmek ve sahtekarlık girişimlerini azaltmak için kullanmaya başladılar. Özellikle çevrimiçi(on-line) ve mobil(mobile)alanlarda, genellikle yeni rakiplerden ilham alarak her türlü proaktif hizmeti başlatıp, inovasyonu hızlandırmak için insurtech'lerle ekip kuruyorlar.

Sigorta yöneticileri, Insurtech'lerin dijital dönüşümü ve inovasyonu hızlandırmak için ne kadar önemli olduğu konusunda tamamen hemfikirler.Ancak, bu yeni çözümlerin hangi ölçekte kullanıldığını konusunda  tartışmalar devam ediyor. Insurtech'in İkinci Dalgası henüz tam potansiyeline ulaşmamış olsa da, şimdiden Üçüncü Dalga'ya bakıyoruz.

INSURTECH'İN ÜÇÜNCÜ DALGASI:  SİGORTANIN ÖTESİNDE EKOSİSTEMLER

Sigortanın ötesinde ekosistemler gelecek yıllar için kapsayıcı bir trend olmanın yanında, Üçüncü Dalga'nın da itici gücüdür. Gittikçe daha fazla sayıda sigortacı, müşterilere ulaşmanın en etkili yolunun ilgili platformların ve ekosistemlerin bir parçası olmak olduğunun farkına varıyor.

'Sigorta ötesinde ekosistemler', insanların hayatta karşılaştıkları gerçek zorlukları çözmek için gittikleri platformlarda mevcut ve aktif olmakla ilgilidir. Sadece ev, hareketlilik, iş ve sağlıkla ilgili platformlar değil. Ama aynı zamanda eğitim, evlilik, boşanma ve emeklilik gibi önemli yaşam olayları etrafında; önemli finansal ve risk kararları vermeyi içeren anlar.

Ekosistem platformunun mükemmel bir örneği, Belçika'da Baloise tarafından başlatılan Mobly'dir. İnsanlar sabah uyandıklarında ilk düşündükleri şey genellikle bir araba sigortası değildir. Gerçek müşteri ihtiyacı mobilitedir ve bu ihtiyacı karşılamak için birçok müşteri ikinci el bir araba satın alır. Böylece Mobly, müşterilere tam olarak bu konuda yardımcı olmaya ve hatta beğendiğiniz arabayı kontrol etmek için sizinle birlikte gelen gerçek bir uzman bile sunmaya başladı.

IoT( nesnelerin interneti) ve sağlık alanında, sadece sağlık hizmetlerini iyileştirmeye ve hastalar için daha fazla rahatlama sağlamaya odaklanan çok sayıda genç teknoloji şirketi görüyoruz.  Örneğin Somnox, insanların daha iyi uyumasına yardımcı olmak için bir 'uyuyan robot' yarattı.  Hollanda'da 17 milyonluk nüfusun yüzde 10'u her yıl 170 milyon civarında uyku hapı tüketiyor. Sigorta, Somnox'un doğrudan odak noktası olmasa da, bu girişimin, hasta bakımını iyileştirmek ve aynı anda maliyetleri azaltmak isteyen sağlık sigortacıları için çok ilginç olduğu açıktır.

Sigorta ihtiyacının ardındaki gerçek ihtiyaçları çözmek, genellikle sigortadan fazlasını gerektirir. Ekosistem düşüncesi, 'kapsamların ötesindeki hizmetler', hatta 'sigorta endüstrisinin sınırlarının ötesinde' ile ilgilidir. Dolayısıyla sektör sınırları bulanıklaştığında görüşümüzü genişletmemiz gerekiyor. Bu aynı zamanda 'insurtech' tanımına ilişkin tartışmalara da yeni bir bakış açısı getiriyor. Ekosistemlerin önemi göz önüne alındığında, bir teknoloji şirketinin "gerçek bir insurtech" olup olmadığı tamamen önemsiz hale geliyor. Giderek daha fazla sayıda geleneksel sigorta şirketi, bu durumu kabul etmekte olup, ilgili ekosistemlerden diğer teknoloji şirketlerini kucaklamak, Insurtech'in Üçüncü Dalgasınu oluşturmaktadır.

INSURTECH'İN DÖRDÜNCÜ DALGASI :  GELECEK

 Dördüncü Dalga geleceği temsil ediyor ve yeni teknolojiler, sektörü daha müşteri odaklı olarak yeniden konumlandırmak için kritik öneme sahip. Yeni teknolojiler yalnızca yeni oyuncular için giriş engellerini azaltmakla kalmıyor, sigorta şirketlerinin daha büyük bir rol oynaması için var olan engelleri de ortadan kaldırıyorlar.

ABD'nin Minnesota eyaletinde faaliyet gösteren Understory, havanın insanları ve işletmeleri nasıl etkilediğine dair ayrıntılar yaratan akıllı bir hava durumu donanımı ve analizi şirketidir. Sigortacılar, müşterilerinin olası mal hasarını önlemek için ne yapacaklarını bilmeleri için şirketin çözümlerini kullanabilir. Hava durumunun doğrudan etkilediği tarım sigortaları alanında, şirketin geliştirdiği veri uygulamalarının değerinin çok büyük olduğu rahatça görülmektedir.

 BIMA, mikro sigorta çözümleri sunan bir girişim. Önceden, sigortasız olduğu düşünülen yüz milyonlarca düşük gelirli aileye erişim sağlayarak, hali hazırda 14 ülkede yaklaşık 25 milyon müşteri kapasitesi yaratmış durumda. Müşterilerinin %90'ından fazlası da günde 10 doların altında bir gelirle geçinen piramidin dibindeki insanlardan oluşuyor.

Insurtech'in dört ana dalgasını farklı kılan unsur, her bir dalganın uygulama kapsamının farklı olması ve her dalganın sigorta sektörünün geleceğine yeni ufuklar sunabilmesidir.

 

 

 

 

 

 

 Etiketler: INSURTECH, LEMONADE
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Insurtech'in dalgalı denizinde sigorta şirketleri tam yol gidebilecekler mi?