Kavcıoğlu ve Hisarcıklıoğlu arasında ne yaşandı?

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun faiz atışması yaşadığı toplantının basına kapalı bölümünde ne konuşuldu?

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 06.08.2022 - 10:03
    Son Güncelleme: 05.09.2022 - 18:33

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun faiz açıklamaları gündem olan toplantının basına kapalı bölümünde neler konuşulduğunu yazdı.

Zeyrek, “Orada söz alan bir sektör temsilcisi sözlerine ‘Sayın Başkan konuşmanız çok iyiydi. Hayranlıkla dinledim’ diye başlamış. Bu sözler herhalde Kavcıoğlu'nun gururunu okşamıştır. Son zamanlarda hep hedef tahtasındayken bir sektör temsilcisinin sizin konuşmanızdan övgüyle söz etmesi hoşunuza gider elbet. Ancak o sektör temsilcisi güzel başladığı sözleri şöyle sürdürmüş: ‘Ancak, sizi dinlerken kürsüde konuşanın Türkiye'nin değil de bir Avrupa ülkesinin Merkez Bankası Başkanı olduğunu sandım. Türkiye'yi güllük gülistanlık bir Avrupa ülkesi gibi anlattınız.’ Herhalde ilk bölümün aksine bu ikinci bölüm Kavcıoğlu'nun canını hayli sıkmıştır. Bir sektör temsilcisi, ülkenin Merkez Bankası'nın başkanının ülke gerçeklerinden ne kadar kopuk olduğunu herhalde daha iyi anlatamazdı” diye yazdı.

Zeyrek toplantıya ilişkin yazısının devamında da şunları aktardı:

“Kapalı toplantıda Kavcıoğlu'na yönelik eleştiriler bununla da sınırlı kalmamış. Bir başka sektör temsilcisi stokçuluk suçlaması konusunda çok tepkiliymiş. Şöyle demiş: ‘Sayın Başkan, stokçuluk nedir bilir misiniz? Stokçuluk birinin, bir sektörde faaliyeti olmadığı halde o sektörle ilgili mal alıp bekletip fırsat gelince satarak para kazanmasıdır. Bizlerin sektörün gidişatına ve gelecek planlarımıza göre elimizde olan emtiayı stok, bizi de stokçu olarak nitelendiremezsiniz.’

Kavcıoğlu İSO'daki tartışmadan sonra hayli sıkılmış olacak ki sektör temsilcisinin konuşması bitmeden araya girmiş ve “ben öyle demedim” diye araya girmiş ve şu sözleri sarf etmiş: ‘Benim stokçulukla ilgili bir ima ya da suçlamam olmadı. O gün konuşmamda düşük faizle TL kredisi alıp döviz alanları kastettim. Sanayiciyi kesinlikle stokçulukla suçlamadım. 30 küsur yıldır bankacıyım stokçuluğun ne olduğunu iyi bilirim. Stokçu lafı istismar ediliyor.’"Etiketler: Rifat Hisarcıklıoğlu, Şahap Kavcıoğlu
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Kavcıoğlu ve Hisarcıklıoğlu arasında ne yaşandı?