Kişiselleştirilmiş yapay zeka ile daha iyi finansal hizmet sağlanabilir mi?

KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ YAPAY ZEKA İLE DAHA İYİ

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 04.08.2022 - 09:36
    Son Güncelleme: 16.08.2022 - 17:48

SİGORTA GÜNDEM/ANALİZ 

Finansal kurumlar, müşteriler, çalışanlar, iş akışları ve sistemler arasında karmaşık ilişkileri  otomatikleştirerek, daha  verimli finansal hizmet  sağlamaya yöneliyor. Kişiselleştirilmiş yapay zeka uygulamaları çerçevesinde, proaktif finansal hizmet olarak tanımlanan bu  yeni özellik, finansal hizmet firmalarının kaliteli hizmet deneyimlerini sürdürürken işletme giderlerini azaltmasına da yardımcı oluyor. Müşteri veri platformu, akıllı sanal asistan, akıllı aracı ve müşteri hizmetleri koordinasyonu gibi finansal hizmetlerin sunulduğu yeni dijital ekonomide müşteriler daha iyi hizmet alabilmekte  ve müşteri memnuniyeti  giderek artmaktadır. Finansal hizmetler için bir sohbet robotu çözümü olan sanal asistan, metin ve mesajlaşma platformları gibi dijital kanallarda rutin istekleri daha hızlı otomatikleştirmek için tasarlanmıştır, böylece aracılar insan etkileşimi gerektiren görevlere odaklanabilir.

Müşteri hizmetleri koordinasyonu ile hizmet temsilcileri, müşteri vaka çözümünü hızlandırmak için dijital merkezle işbirliği yapıyor. Örneğin, büyük hacimli bir borsa işlemini gerçekleştirmekte  sorun yaşayan özel müşterilerden sorumlu, aracı kurumlardaki hizmet acenteleri, müşterinin durumunu hızlı bir şekilde ele almak  ve çözüme ulaşmak için doğru aracıları tek bir kanala hızlı bir şekilde toplayabilmektedir.

Müşteri veri platformu yardımıyla , finansal hizmetler kurumlarındaki pazarlama ekipleri artık farklı kaynaklardan gelen müşteri verilerini kod yerine, sadece  tıklamaları kullanarak bir müşteri profilinde birleştirebilmektedirler.  Ayrıca gelişmiş veri akışı ile , e-postalar ve  danışman etkileşimleri gerçek zamanlı olarak  gerçekleşebilmektedir. Örneğin, bir bankanın pazarlama  ekipleri, kanallar arasında verileri birleştirmek ve ipotekle  ilgilenen kişileri belirlemek için   "ilk kez ev alıcısı"  segmenti oluşturur ve onlara kişiselleştirilmiş reklamlar  ve e-postalar gönderir. Bu süreç tamamlandığında, ipotek danışmanı,  herhangi bir müşterinin kampanyayla etkileşime girip girmediğini  ve ilk evlerini satın alma konusunda tavsiyeye ihtiyaç duyup duymadıklarını belirlemek  için gerçek zamanlı verilere  ulaşabilir.

Finansal kurumlar, yapay zeka uygulamaları ile yoğunlaşmak istedikleri alanlarda müşteri ihtiyaçlarını proaktif bir şekilde öngörme ve finansal hizmetlerde  daha iyi iş kararlarını daha hızlı alma noktasında önemli  bir yol  almış bulunmaktadırlar. Kişiselleştirilmiş yapay zeka uygulamaları geliştikçe, bankacılık işlemleri , sigorta ürünleri  ve yatırım kararları  alanlarında finansal kurumların müşterilerine birebir ve  katma değeri daha yüksek hizmet vermesi olası görünmektedir.

 Etiketler: YAPAY ZEKA, ROBOT
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Kişiselleştirilmiş yapay zeka ile daha iyi finansal hizmet sağlanabilir mi?