Konut satışında yeni dönem

Kasım ayında Resmi Gazete'de yayımlanan Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gereği 28 Mayıs'tan itibaren bina tamamlama sigortası uygulanacak

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 18.02.2014 - 19:49
    Son Güncelleme: 12.02.2021 - 18:05
28 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe girecek olan Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gayrimenkul sektöründe de köklü değişiklikler yaratacak. Bugüne dek sektörde en çok sorun yaratan maketten konut satışına düzenleme gelecek.

​Gülistan Alagöz'ün Hürriyet'teki haberine göre müteahhit firmanın tüketiciye konut satış sözleşmesini imzalatabilmesi için öncelikle yapı ruhsatını alması gerekecek. Proje inşaatının tamamlanamaması veya firmanın iflas etmesi gibi durumlarda tüketicilerin mağduriyetlere uğraması nedeniyle bina tamamlama sigortası getirildi. Yeni kanunda tüketiciye sözleşmenin imza tarihinden itibaren 14 gün içinde herhangi bir tazminat ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkı tanındı. Satış vaadi sözleşmelerinde tapuya şerh koymak zorunlu oldu. Ön ödemeli konut sözleşmesi ve satış vaadi sözleşmelerinin tapuda tescil edilmesi, satış vaadi sözleşmelerinin ise noterde düzenlenerek yapılması zorunluluğu yasaya eklendi.


Etiketler: maketten konut satışı, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, bina tamamlama sigortası
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Konut satışında yeni dönem